Zamknij

Wystawa malarstwa KAMY Kuik

06:44, 23.07.2021 G.A Aktualizacja: 06:46, 23.07.2021

Już w 2004 roku prezentując portrety Ojca, zafascynowana wręcz mistycznym poszukiwaniem prawdy męskiej twarzy odartej z jakiegokolwiek idealizującego pochlebstwa, wyznaczyła sobie kierunek poszukiwań artystycznych. To wtedy po raz pierwszy usłyszałam o jej zamiarze namalowania portretów starych rybaków. 

 

KAMA Kuik od lat maluje portrety. Poszukuje prawdy wyrazu w syntetycznej kresce i zdecydowanej barwie. Wyjątkowo trafnie w twarzach rybaków helskich eksponuje tonacje błękitów i zieleni. W liniach konturu rysujących charakterystyczne cechy ogorzałych oblicz bezbłędnie odwzorowuje indywidualne fizjonomie, by w zespole obrazów pokazać swoje umiejętności kreacji twórczej nadającej cyklowi spójny rys autorskiej koncepcji.

Już w 2004 roku prezentując portrety Ojca, zafascynowana wręcz mistycznym poszukiwaniem prawdy męskiej twarzy odartej z jakiegokolwiek idealizującego pochlebstwa, wyznaczyła sobie kierunek poszukiwań artystycznych. To wtedy po raz pierwszy usłyszałam o jej zamiarze namalowania portretów starych rybaków. Ich zmęczonych wiekiem i osmaganych morzem twarzy przeoranych zmarszczkami, oczu zapadniętych pod ściągniętymi brwiami… Realizm poddany ekspresji! Portrety rybaków helskich namalowane w 2019 i 2020 roku pozostaną dokumentem zawodu odchodzącego w niebyt. Zmienia się rybołówstwo przybrzeżne, uprawianie morza poddane nowym technologiom odsuwa człowieka od doświadczenia zmagania z naturą. To właśnie owo bezpośrednie zderzenie oblicza człowieka ze śladami jego pracy na morzu prowadzi od twarzy do twarzy, do jakże podobnych biografii: jak ojciec i ojciec ojca trzeba było podejmować wezwanie i wyruszać na morze…

Gratuluję Kamie Kuik koncepcji, która pozostanie unikalnym dokumentem czasu i regionu, a odbiorcę Jej sztuki zachęcam do podążania za Artystką w poszukiwaniu prawdy o ludziach morza. W szczególnym roku powrotu Pomorza w granice odrodzonej Rzeczypospolitej projekt namalowania portretów rybaków jest swoistym hołdem składanym Kaszubom, odwiecznym strażnikom Morza!

 

dr Danuta Dettlaff 

 

 

Bilety do nabycia w budynku Książnicy prof. Gerarda Labudy w cenie: bilet normalny 10 zł., bilet ulgowy 5 zł.

Wystawę można zwiedzać w Pałacu przy ul. Zamkowej 2a do końca 2021 roku.

 

(G.A)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%