Zamknij

Projekt „#Biblioteka” niesie za sobą coś cennego dla każdego

10:00, 06.10.2021 M.F Aktualizacja: 08:17, 07.10.2021
Skomentuj fot.pixabay.com fot.pixabay.com

Młodzież biorąca w nim udział zdobywa nie tyko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Tworząc własne projekty korzystają z elementów kaszubskiej kultury oraz nowych technologii. Celem wszystkich uczestników warsztatów była gra terenowa, w którą teraz każdy może zagrać.

W Bibliotece Publicznej Gminy Linia trwa realizacja projektu dla młodzieży #Biblioteka. Pierwszą wrześniową propozycją były warsztaty tworzenia gier terenowych, które poprowadził trener Stowarzyszenia bibliotekarzy Labib Karol Baranowski. W dwudniowych zajęciach w odnowionej bibliotece w Strzepczu brała udział 16-os. grupa młodzieży z terenu gminy. Pierwszy dzień poświęcony był części teoretycznej: co to jest gra terenowa, jakie są jej elementy i zasady, jak stworzyć regulamin gry. Uczestnicy zastanawiali się jakie ciekawe miejsca w Strzepczu i jakie elementy kultury kaszubskiej można wykorzystać tworząc scenariusz. Dowiedzieli się również jak zastosować w grze nowe technologie: kody QR, aplikacja learningApps, kahoot, genially, Actionbound, wirtualna rzeczywistość. Drugiego dnia korzystając ze zdobytych umiejętności i wiedzy o kulturze kaszubskiej uczestnicy stworzyli swoją grę „Skarb Labudy”. Gra rozpoczyna się przed biblioteką (ul. Derdowskiego 3), prowadzi przez Strzepcz. Zapraszamy do uczestnictwa w grze w aplikacji Actionbound do końca października.

W Strzepczu i w Lini odbyły się happeningi „Czytelnicy na ulicy”. Celem akcji było zachęcenie mieszkańców do czytania i odwiedzania biblioteki z wykorzystaniem popularnych wierszy i fragmentów prozy w przestrzeni publicznej. Wyjście z książkami na ulice miało na celu również dotarcie do nie-czytelników, których trudno skłonić do wizyty w bibliotece.

Dzieci przemaszerowały głównymi ulicami naszych miejscowości wyposażone w transparenty na cześć książek, przeprowadzały rozmowy z przechodniami, wręczały zakładki i ulotki ukazujące korzyści z czytania, zapraszały do korzystania z usług biblioteki. W sklepach i zakładach pracy z zapałem czytały wiersze zbierając za swoje występy oklaski i słowa uznania. Odwiedziły dom kultury, bank, urząd gminy, proboszcza, kwiaciarnię, zakład fryzjerski i podopiecznych ośrodka wychowawczego. Mieszkańcy przyjmowali dzieci z wielką życzliwością. Uczestnicy happeningu byli doskonałymi ambasadorami książek zarażając mieszkańców swoim entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

fot. Biblioteka Publiczna Gmina Linia

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%