Zamknij

Podsumowanie VI KURTYNY

18:00, 30.11.2021 . Aktualizacja: 18:00, 30.11.2021
Skomentuj Fot. Janusz Kacprzycki Fot. Janusz Kacprzycki

Od niedzieli (21.11.) do soboty (27.11.) odbywał się w Gdyni VI Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna KURTYNA, organizowany przez Stowarzyszenie KACK „Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku”, w 100-lecie urodzin Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego.

VI Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna KURTYNA to sześć wieczorów, podczas których 10 zespołów teatralnych z różnych stron Polski, liczących łącznie 147 artystów, w tym także grupa muzyków grających na żywo, zaprezentowało 10 spektakli o łącznym czasie przekraczającym 7 godzin występów scenicznych oraz pozakonkursowy „Król wschodzącego słońca” w dniu otwarcia w wykonaniu gospodarzy - Grupy Artystycznej Nazaret.

Wśród artystów tegorocznego finału Kurtyny najliczniej reprezentowani są młodzi ludzie – licealiści i studenci, ale nie zabrakło grupy dziecięcej i kilku grup osób dorosłych oraz grup osób z niepełnosprawnością.

Fot. Piotr Kwiatkowski (Dzikie Koty "Miłość Zmartwychwstała")

Na scenie królowały w tym roku autorskie scenariusze oparte na baśniach, prozie, fragmentach biblijnych lub nawiązujące do prawdziwych postaci i własnych doświadczeń życiowych. Kurtyna obfitowała również w różnorodne formy przekazu – klasyczne inscenizacje teatralne, spektakle ruchu scenicznego i gestu, te z bogatą scenografią i rekwizytami i takie, gdzie światło i ciemność towarzyszyło czerni i bieli bez rekwizytów. Ponadto, w związku z nieoczekiwaną nieobecnością dwóch finalistów, odbyły się godzinne warsztaty muzyczne i aktorskie adresowane do widzów.

Fot. Piotr Kwiatkowski (Krzesiwo "Krokodyl")

W przerwach między konkursowymi zmaganiami widzowie mogli skorzystać z teatralnej kawiarni CafeWieża i kiermaszu rękodzieła oraz obejrzeć filmy dokumentalne o ks. Franciszku Blachnickim i serię filmów krótkometrażowych nawiązujących do słynnych komików Flipa i Flapa, wyprodukowanych przez organizatorów Przeglądu.

Fot. Janusz Kacprzycki (Warsztaty dla publiczności)

Na widowni pojawiło się łącznie ponad 2500 widzów oraz tysiące osób śledzących transmisję online lub odtwarzające sobie przebieg konkursu na kanale Youtube lub na profilu Facebook Kurtyny. Organizację festiwalu wspierało 50 wolontariuszy.

Kurtyna zakończyła się w sobotę 27 listopada o godzinie 15:00 galą z udziałem przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości. Podczas gali ogłoszono wyniki i wręczono Kurtyny VI edycji Przeglądu. Galę zakończył koncert zespołu Siewcy Lednicy oraz zaproszenie na VII już Kurtynę w listopadzie 2022 roku.

Fot. Janusz Kacprzycki (Gala)

Organizatorzy dziękuję Wszystkim, dzięki którym VI edycji Kurtyny mogła się odbyć. Współorganizatorowi Narodowemu Centrum Kultury. Instytucjom współfinansującym Narodowemu Instytutowi Wolności oraz Miastu Gdynia. Sponsorom nagród. Patronom honorowym i medialnym. Partnerom i sponsorom – jawnym jak i tym, którzy pragnęli zachować anonimowość. Bez tego licznego grona darczyńców i przyjaciół - Kurtyna nie istnieje.

Poniżej werdykt Jury:

KURTYNY NA BIS – to taka tradycja Kurtyny, że doceniany jest każdy Finalista ze wskazaniem, co najbardziej urzekło Jurorów w jego spektaklu:

  1. KURTYNA NA BIS za kreatywność oraz staranność scenograficzną i kostiumową dla Teatru Ephata w spektaklu „Law story”
  2. KURTYNA NA BIS za przekonującą i emocjonującą kreację rzeczywistości scenicznej dla MAŁEJ AKADEMII TEATRALNEJ w spektaklu „Cicha noc”
  3. KURTYNA NA BIS za dynamikę i odwagę sceniczną dla Grupy Teatralnej IMPULS w spektaklu „Śpiąca królewna”
  4. KURTYNA NA BIS za sugestywny obraz dojrzewania człowieka we współczesnym świecie dla MŁODZIEZOWEJ AKADEMII TEATRALNEJ w spektaklu „Perła”
  5. KURTYNA NA BIS za entuzjazm i autentyczność oraz wierność prawdom ewangelicznym dla Grupy Teatralnej VECTOR w spektaklu „Bądź gotów”
  6. KURTYNA NA BIS za kreatywną syntetyczność formy i poszukiwanie prawdziwego ja dla Grupy Teatalnej CZARNE OWIECZKI w spektaklu „Okruch szczęścia”
  7. KURTYNA NA BIS za choreografię i artystyczny obraz przypominający anioła stróża dla TEATRALNEJ SZÓSTKI w spektaklu „Tam, gdzie spadają anioły”
  8. KURTYNA NA BIS za kreacje aktorskie i wiarygodność sceniczną dla Teatru KRZESIWO w spektaklu „Krokodyl”
  9. KURTYNA NA BIS za umiejętność zadawania poruszających pytań i międzypokoleniową współpracę na scenie dla Teatru REDUTA ŚLĄSKA w spektaklu „Przycisk”
  10. KURTYNA NA BIS za rozmach i kreatywność sceniczną dla Grupy Teatralnej DZIKIE KOTY w spektaklu „Miłość zmartwychwstała”

KURTYNY NIE JURORSKIE

  1. KURTYNA PUBLICZNOŚCI ufundowana przez pana prezydenta Wojciecha Szczurka o wartości 500 PLN dla TEATRALNEJ SZÓSTKI w spektaklu „Tam, gdzie spadają anioły”
  2. KURTYNA MEDIALNA ufundowana przez Dorotę i Piotra Kwiatkowskich o wartości 1.000 PLN przyznana przez Zespół Medialny Stowarzyszenia KACK dla Grupy Teatralnej DZIKIE KOTY w spektaklu „Miłość zmartwychwstała”
  3. KURTYNA „JEDNEGO WIDZA” – kosz słodyczy ufundowany przez Sklep DOMENA dla Teatru Ephata w spektaklu „Law story”
  4. KURTYNA „JEDNEGO WIDZA” kosz słodyczy ufundowany przez Sklep Promocja dla Teatru REDUTA ŚLĄSKA w spektaklu „Przycisk”

KURTYNY GŁÓWNE 2021

  1. WYRÓŻNIENIE o wartości 700 PLN ufundowane przez anonimowego darczyńcę za subtelną kreację intymności i bliskości dla Teatru Krzesiwo w spektaklu „Krokodyl”
  2. WYRÓŻNIENIE o wartości 700 PLN ufundowane przez anonimowego darczyńcę za minimalizm i sugestywność oraz ruch sceniczny dla Młodzieżowej Akademii Teatralnej w spektaklu „Perła”
  3. KURTYNA za najbardziej przejmujące zagranie roli kobiecej dla aktorek Grupy Teatralnej Czarne Owieczki w spektaklu „Okruch szczęścia” – KURTYNA o wartości 1.500 PLN ufundowana przez anonimowego darczyńcę
  4. KURTYNA dla najlepszego aktora w wysokości 1500zł ufundowana Jolantę i Piotra Komarnickich dla Antoniego Borsuka za rolę poety w spektaklu „Cicha noc”
  5. KURTYNA SPECJALNA o wartości 3.000 PLN ufundowana przez pana prezydenta Wojciecha Szczurka za muzykę do spektaklu „MIŁOŚĆ ZMARTWYCHWSTAŁA” dla Grupy Teatralnej DZIKIE KOTY
  6. Brązowa Kurtyna o wartości 1.500 PLN ufundowana przez anonimowego darczyńcę - za wykreowanie na scenie onirycznego świata i przejmującej atmosfery dla MAŁEJ AKADEMII TEATRALNEJ w spektaklu „CICHA NOC”

Fot. Piotr Kwiatkowski (Gala)

  1. Srebrna Kurtyna w wysokości 2.500 PLN ufundowana przez anonimowego darczyńcę za bezpretensjonalność, dowcip językowy i lekkość sceniczną dla TEATRU EPHATA za spektakl „LAW STORY”

Fot. Piotr Kwiatkowski (Gala)

  1. ZŁOTA KURTYNA 2021 (na zdjęciu u góry) o wartości 5.000 PLN ufundowana przez państwa Alicję i Jarosłąwa Biereckich przyznana za poruszające i różnorodne kreacje aktorskie, za znakomitą reżyserię i wielowarstwową puentę dla Teatru REDUTA ŚLĄSKA w spektaklu „PRZYCISK”

O tym, do kogo trafiła Złota Kurtyna i pozostałe nagrody zadecydowało Jury w składzie:

  • Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdynia ds. Gospodarki;
  • Maja Garmulewicz – reżyserka oraz scenarzystka;
  • Weronika Łucyk – pedagog teatru - animatorka kultury, specjalistka ds. edukacji Teatr Wybrzeże;
  • Katarzyna Bierecka – śpiewaczka operowa, dyrektor artystyczny Stowarzyszenia KACK;
  • Anna Halasz – powieściopisarka, polonistka, przewodnicząca Jury;
  • Artur Guza – aktor scen muzycznych, wokalista, kierownik muzyczny, kompozytor, aranżer;
  • Marek Woźniak – amator sztuki oraz teatrów, radca prawny.

Cały przebieg finału został zarejestrowany i jest dostępny na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack

Źródło: Jarosław Szydłak w imieniu Ekipy Stowarzyszenia KACK

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%