Zamknij

XV Szemudzki Przegląd Orkiestr i Zespołów Dętych

10:20, 24.06.2022 . Aktualizacja: 14:39, 24.06.2022
Skomentuj fot. UG Szemud fot. UG Szemud

Pierwszy Przegląd Orkiestr w Szemudzie odbył się w 2007. Wyjąwszy pandemiczny, 2020 rok corocznie orkiestry spotykały się maju lub czerwcu, by zaprezentować swoje najlepsze muzyczne oblicze.

Regulamin Przeglądu przewiduje występ maksymalnie 10 zespołów. W tym roku, 19 czerwca, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji gościło ich aż 9.

Od lat Przegląd ma swój wypracowany, sprawdzony przebieg. Zaczyna się Mszą św. w odprawioną w intencji uczestników, po niej orkiestry ustawiały się i w uroczystej paradzie, prowadzone przez uroczych wolontariuszy z SP w Szemudzie, przemaszerowały ulicami Szemuda do hali sportowej. W tym roku, jak rzadko, słuchacze – niemal wszyscy – stali na ulicach obserwując przemarsz, by potem sprawiedliwie oddać głosy na najpiękniejszy, ich zdaniem, przemarsz. Głosy policzono i oto tak prezentuje się ranking miejsc:

1. Orkiestra Dęta Gminy Szemud

2. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Postomino

3. Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka w Luzinie

Pozostałe Orkiestry uzyskały kolejno:

4. Gminna Orkiestra Dęta z Lini

5. Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo

6. Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo

7. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sierakowice

8. Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo

Kolejną orkiestrą, która zagrała w przeglądowym koncercie była Gminna Orkiestra Dęta Łęczyce nie wzięła ona jednak udziału w przemarszu.

Zwyczajem Przeglądu jest wykonanie tzw. utworu wspólnego. Jego autorem jest Mirosław Rzepiak. W tym roku po raz pierwszy zjednoczone orkiestry poprowadził znakomicie kapelmistrz szemudzkiej orkiestry p. Wojciech Kubik.

Po powitaniach, otwarciu Przeglądu przez Wójta Gminy Szemud p. Ryszarda Kalkowskiego oraz Dyrektora GCKSiR p. Tomasza Steina nastąpił koncert. Tu już bardzo trudno opisać co się działo. Trzeba to po prostu przeżyć. 9 orkiestr, 9 różnych poziomów i stylów. Muzyka od marszowej, przez filmową aż do klasycznej. Z popisami wokalnymi i solówkami instrumentalnymi. Słuchacze podkreślali zauważalnie podnoszący się poziom artystyczny poszczególnych zespołów. Choć, oczywiście, trudno porównać stawiające pierwsze muzyczne kroki ośmioletnie dzieci grające w niektórych orkiestrach, z dojrzałymi osobami, grającymi już wiele lat. Koniec końców – każda orkiestra jest inna. Jeśli nie zachwycająca profesjonalizmem, to ujmująca urokiem osobistym, czy zaangażowaniem.

Pragniemy z całego serca podziękować: Ks. Proboszczowi dr. hab. Robertowi Kaczorowskiemu za odprawienie Mszy św., Dyrekcji SP oraz pracownikom SP w Szemudzie za udostępnienie sal szkolnych, uroczym Wolontariuszom za pilotowanie Orkiestr, Strażakom z OSP w Szemudzie za zapewnienie bezpieczeństwa. Mimo, iż tego dnia w Bojanie odbywały się zawody pożarniczo – sportowe i ich serca rwały się do druhów biorących udział z zawodach, to jednak zostali z nami by zapewnić nam bezpieczeństwo i opiekę medyczną. Dziękujemy również paniom z KGW Szemud, które przygotowały słodką kawiarenkę. Zapach gofrów nęcił i zachęcał do kosztowania smakołyków. - informuje Urząd Gminy Szemud.

XV Przegląd Orkiestr i Zespołów Dętych – Szemud 2022 przeszedł już do historii i cieszymy się, że zapisał się dobrze pamięci publiczności, występujących i organizatorów. Zachęcamy Państwa jeszcze do przedłużenia muzycznej uczty, czyli do zaglądania na profil FB GCKSiR, ponieważ tam zamieszczone zostały koncerty poszczególnych orkiestr i trwa Internetowy Konkurs o Nagrodę Publiczności – Puchar Dyrektora GCKSiR w Szemudzie. Można wysłuchać koncertów, samemu ocenić i polubić post, który podoba się najbardziej. - dodaję Urząd Gminy.

Źródło: UG Szemud

fot. UG Szemud

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%