Zamknij
REKLAMA

poniedziałek, 19.03, godz. 19:00

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie

Bilety: 15 zł

To koncert promujący płytę „Kamiszczi. Kaszubskie wiersze na jazz-folkowo” Pawła Ruszkowskiego z zespołem, której wydawcą jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Promocja płyty odbyła się w 2017 roku.

W nagraniu albumu uczestniczyli muzycy, którzy są absolwentami i studentami pomorskich uczelni artystycznych, w większości kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, obok Pawła Ruszkowskiego (śpiew, gitary, aranżacje, kierownictwo muzyczne) -Sławek Tuszkowski (akordeon tradycyjny, saksofon sopranowy), Michał Bąk (kontrabas, chórki), Tomek Klepczyński (klarnet, klarnet basowy, saksofon sopranowy), Mikołaj Basiukiewicz (fortepian).

Współorganizatorem koncertu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej, na którego zlecenie powstał projekt.

"Kamiszczi" to drugi stworzony przeze Pawła Ruszkowskiego album. Jest ukłonem w stronę rodzinnych Kaszub, a jednocześnie - opowieścią o Kaszubach, którą posyła w świat. Płyta zawdzięcza swój tytuł wierszowi Jana Piepki. Kamiszczi – kamyki, kamyczki... Mają dla wykonawcy wyjątkowe znaczenie. Odnajduje w nich swoją osobistą alegorię wielu piosenek napisanych przez kaszubskich twórców. Takich, które, jak kamyki leżące niepozornie wzdłuż brzegu morza albo przy polnej drodze, pozostają przez przechodniów niezauważone. Potrzeba siły morskich fal, by codziennie na nowo wydobywać je z głębin i cierpliwie wygładzać, z każdym odpływem zabierając grunt spod nóg zawziętej zjawy o imieniu Niewarto, o której opowiadał Aleksander Majkowski. Potrzeba uważności, by dostrzec je wśród polnego kurzu, ciekawości – by podnieść. Czuje jednak, że – Warto. Bo każdy najmniejszy kamyczek ma swoją niepowtarzalną historię, w każdym bije czyjeś serce... Ta płyta to garść wyjątkowych "kamiszków" znalezionych na kaszubskiej ziemi. Jeśli zechcesz – Paweł Ruszkowski już dziś daje Ci je w prezencie.

© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone