Zamknij
REKLAMA

Pod blokiem mieszkalnym zabetonowali wiadomość dla przyszłych pokoleń

14.40, 22.11.2022 .
Skomentuj fot. UM Rumia
REKLAMA

Aktualna prasa i zdjęcia, przypinka z miejskim herbem, napisany przez uczniów list skierowany do „ludzi przyszłości” oraz akt erekcyjny – między innymi te przedmioty znalazły się w kapsule czasu, którą zabetonowano pod budowanymi blokami komunalnymi przy ul. Reja w Rumi.

Zabetonowanie kapsuły czasu odbyło się w poniedziałek 21 listopada. Gospodarzem spotkania był burmistrz Michał Pasieczny, któremu towarzyszyły wiceprzewodnicząca rady miejskiej Maria Bochniak oraz prezes spółki SIM Rumia Marzena Ebertowska. Głównego wykonawcę inwestycji, jaką jest budowa mieszkań komunalnych przy ul. Reja, reprezentował Grzegorz Bufnal – prezes spółki Adwizon. Wśród zgromadzonych nie zabrakło także młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego.

Uczestnicy wydarzenia wspólnie umieścili w kapsule czasu aktualne Rumskie Nowiny, zdjęcia, przypinkę z miejskim herbem, prace plastyczne stworzone w ramach konkursu „Rumia oczami dzieci”, pendrive’a z dotyczącymi miasta danymi, pamiątki przygotowane przez wykonawcę inwestycji, skierowany do „ludzi przyszłości” list napisany przez uczniów Szóstki, a także podpisany chwilę wcześniej akt erekcyjny.

– Realizujemy kolejne dwa budynki komunalne dla osób potrzebujących. Już wyburzyliśmy trzy stare budynki i powstaje zupełnie nowe osiedle przemieszane obiektami deweloperskimi. Istotne jest, że to osiedle przy ul. Reja miało kiedyś taką nieciekawą, czarną, opinię, dlatego rewitalizowanie tego terenu jest bardzo oczekiwanym przez mieszkańców działaniem – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Jestem niezmiernie dumny, że wspólnie umieściliśmy tę kapsułę czasu. Nie wiemy, ile lat ten budynek przetrwa, ale już dziś możemy się spodziewać, że za sto czy dwieście lat zapewne ktoś odnajdzie tę kapsułę czasu i zobaczy, co do niej włożyliśmy. Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej, dla mnie osobiście, bardzo ważnej społecznie uroczystości. To niezwykle istotne społecznie działanie w zakresie rewitalizacji miasta i wsparcia osób potrzebujących – dodaje.

fot. UM Rumia

– Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią historii Rumi. Jesteśmy mieszkańcami tego miasta, jest ono coraz ładniejsze, możemy być z niego dumni – mówi Grzegorz Bufnal, prezes spółki Adwizon. – W roku 2020 w całej Polsce wybudowano 1007 mieszkań komunalnych, 93% powiatów nie rozpoczęło budowy żadnego bloku komunalnego. Myślę, że Rumia w tych polskich statystykach wkrótce będzie na czele, ponieważ tu powstają 104 mieszkania, (łącznie z wybudowanymi w 2020 roku mieszkaniami komunalnymi – przyp. red.) tak że można docenić rozmach tego, co robi pan burmistrz, bo my to tylko wykonujemy. To jest ewenement na skalę kraju – przyznaje główny wykonawca.

Budowa dwóch komunalnych bloków mieszkalnych przy ul. Reja rozpoczęła się w sierpniu tego roku. Znajdą się w nich łącznie 72 lokale (maksymalnie czteropokojowe) z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół budynków nie zabraknie ciągów pieszych, dróg, miejsc parkingowych, placu zabaw, ławek, oświetlenia, wiat śmietnikowych oraz urządzonej zieleni, w tym ogrodów deszczowych. Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, z czego ponad 15 mln pokryje zdobyte na ten cel dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wszystkie prace mają się zakończyć najpóźniej w marcu 2025 roku.

– Jestem radną już czwartą kadencję, niestety wcześniej zaspaliśmy w kwestii mieszkań komunalnych, ale tak jak wspomniał pan prezes, i tak obecnie jesteśmy liderem. Dla mnie to fantastyczna wiadomość, zwłaszcza że zawodowo współpracuję z młodzieżą od 38 lat, a to osiedle nigdy nie cieszyło się dobrą opinią. W tej chwili powstają tu piękne mieszkania, w których osoby potrzebujące będą mogły zamieszkać i godnie żyć. Teraz tylko czekamy na wznoszące się tu mury – zaznacza Maria Bochniak, wiceprzewodnicząca rady miejskiej i nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego. – W Rumi udaje się nam pracować ponad podziałami, rozmawiać trzeba z każdym. Dzięki temu pozyskujemy środki finansowe wszędzie, gdzie jest to możliwe, a to są efekty. W ostatnich latach bodajże 160 milionów złotych udało się przeznaczyć na inwestycje. Miasto pięknieje na naszych oczach, z czego jestem osobiście bardzo dumna, ponieważ mieszkam tu od urodzenia – podsumowuje.

Źródło: UM Rumia

fot. UM Rumia

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%