Zamknij
REKLAMA

Sopockie Monte Carlo. Nadmorskie wyścigi „górali”

09:47, 13.08.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 14-16 sierpnia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, odbędzie się 23 edycja Grand Prix Sopot-Gdynia.

Dla stałych uczestników cyklu trójmiejskie zawody oznaczać będą pielgrzymkę na drugi koniec kraju, do Sopotu „Monte Carlo wyścigów górskich”, jak zwykł mawiać Lesław Orski, człowiek który blisko dwie dekady temu dał początek organizacyjny wyścigom na leśnej trasie spinającej Sopot z gdyńskimi Karwinami.Rywalizacja tradycyjnie odbędzie się na liczącym 3050 metrów długości odcinku, na którego charakterystykę składa się 18 zakrętów (11 prawych i 7 lewych) oraz różnica poziomów wynosząca 64 metry. Przed laty jeden ze zwycięzców zawodów, Robert Kus, tak scharakteryzował sopocką trasę: „To taki wyścig dla 'kozaków'. Tutaj wygrywa ten, kto poza dobrym torem jazdy wykaże się sporą odwagą.”

Pierwszą okazją do obcowania z wyścigowymi maszynami – spośród których najmocniejsze rozwijają moc rzędu 1080 KM i od 0 do 100 km/h przyśpieszają w 2 sekundy – będzie Badanie Kontrolne, które odbędzie 14.08. się na parkingu przy Ergo Arenie w godzinach: 11:00-20:00. Tam będzie możliwość spotkania Mistrzów Kierownicy podczas odbioru administracyjnego w zorganizowanym ze względów sanitarnych w otwartym namiocie, będącym Biurem Zawodów oraz atrakcyjny odbiór techniczny samochodów sportowych. W trakcie samych zawodów „sercem” wyścigu będzie rondo zlokalizowane przy ul. Kolberga na sopockim Brodwinie, gdzie czołowy polski dziennikarz motoryzacyjny Mariusz Suss będzie komentował przejazdy zawodników.

Ryk wyścigowych silników rozbrzmi na trasie już w sobotę 15.08. o godzinie 09:30, kiedy to rozpoczną się przejazdy treningowe. O godzinie 14:00 rozpocznie się właściwa część rywalizacji 1 Rundy Mistrzostw Polski. W niedzielę 16.08. przejazdy treningowe rozpoczną się o 08:30, zaś do rywalizacji o punkty 2 Rundy zawodnicy przystąpią o 11:30.

- Cieszę się, że Sopot i Trójmiasto po raz kolejny staną się nie tylko wakacyjną, ale i motoryzacyjno-sportową stolicą Polski. Jest to specyficzna jak dla kurortu dyscyplina sportu. Inne wyścigi górskie odbywają się na południu Polski z dala od dużych aglomeracji. Tutaj jest Trójmiasto i SOPOT, Monte Carlo skrojone na warunki polskie, a nasze zawody już po raz 23 przyciągają najlepszych polskich kierowców. Wierzymy, że zawodnicy, ale również oglądający zmagania zrozumieją niezwykłe wymagające warunki bezpiecznego przebywania osób na zawodach. Wierzymy, że wszyscy podporządkują się rygorom epidemicznym, a my jako organizatorzy zrobimy wszystko, aby była zachowana pełna dyscyplina określona przez władze sanitarne, wytyczne Polskiego Związku Motorowego i nasz regulamin. Na pewno najmocniejsze i najszybsze samochody przyciągną wielu mężczyzn, ale liczę również na panie, które coraz częściej interesują się motoryzacją. Pragnę podziękować za wsparcie zawodów przez miasta Sopot i Gdynię, Urząd Marszałkowski, firmę Lellek prowadzącą Centrum Porsche Sopot, Port Lotniczy w Gdańsku, właścicielom Hotelu Sopot oraz Lotto. Jednak największe podziękowania należy skierować do Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego za wspieranie od 23 lat nadzwyczajnego wydarzenia samochodowych Wyścigów Górskich nad morzem i Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, który zdecydował o wyremontowaniu gdyńskiej części trasy wyścigu i dzięki tej inicjatywie nie tylko dla zawodników trasa jest bezpieczniejsza, ale przede wszystkim dla tysięcy użytkowników codziennie pokonujących trasę dojazdu do Sopotu jest zdecydowanie bardziej komfortowo i bezpiecznie – podsumowuje dyrektor zawodów Lesław Orski.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

jamaljamal

1 0

Bardzo fajna impreza a jeśli chodzi o salon Porsche Centrum Sopot o którym tu wspomniano to mogę powiedzieć że kupowałem u nich niedawno rewelacyjne porsche, wiedzą jak dogodzić klientowi. Często też wspierają różne imprezy, nie tylko motoryzacyjne 08:18, 12.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA