Zamknij
REKLAMA

Rumianie tłumnie pobiegli Tropem Wilczym

13:16, 05.03.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj
fot. UM Rumia

W 333 polskich i 8 zagranicznych miastach odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rumia pozytywnie zaskoczyła frekwencją.

Aura, która nie była zbytnio sprzyjająca nie wystraszyła biegaczy, którzy tłumnie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Seniorzy, osoby w średnim wieku, młodzież, a nawet niespełna dwuletnie dzieci – taki był przekrój uczestników, którzy w samo południe zjawili się na starcie wyznaczonym przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej.

Celem inicjatywy było upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej. Trasa wiodła ulicami: Żwirki i Wigury, Roszczynialskiego, Starowiejską, Wybickiego oraz Mickiewicza. Metę wyznaczono przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi, który był organizatorem wydarzenia. Dystans wynosił 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku.


Najszybsi biegacze ukończyli bieg w zaledwie kilka minut, jednak to nie czas był najważniejszy. Symboliczny dystans biegu wynosił 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku.


Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal. Ponadto burmistrz Rumi Michał Pasieczny, przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki oraz pełniąca obowiązki dyrektora MOSiR Jolanta Król wręczyli najmłodszemu i najstarszemu biegaczowi, a także najliczniejszym rodzinom, specjalne podarunki.

Podobne biegi odbyły się także w innych miejscowościach naszego powiatu - biegi Tropem Wilczym odbyły się również w Strzebielinie oraz Redzie.

(K.G)
REKLAMA

Komentarze (3)

AntekAntek

0 2

Wychwala się tych żołnierzy, a zapomina o kontrowersjach z nimi związanych. Niektórzy badacze historii są zdania, że byli to antysemici i brali czynny udział w mordowaniu Żydów. To jak, pobiegniemy wysławiając ich pod niebiosa? Ja dziękuję. 12:56, 06.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MichałMichał

1 0

Panie Antku,

kontrowersje to będą zawsze i wszędzie! Trzeba pamiętać, że władza sowiecka w tamtych czasach potrafiła przebierać swoich i dokonywać prowokacji, zresztą do tej pory się to dzieje...
Dla nas młodych byli to ludzie, którzy nie przyjęli nowego okupanta i dalej walczyli. Często w czasie wojny stracili wszystko i wszystkich bliskich!
Cześć i Chwała Bohaterom, Hańba prowokatorom! 10:59, 07.03.2018


MichałMichał

0 0

Antysemityzm jest zresztą niezwykłą bronią, wystarczy powiedzieć źle chociaż stanowi to prawdę o wyznawcach mojżeszowych i już jest oskarżenie, a co z antypolonizmem?
Proszę zobaczyć skład sędziowski i oskarżycielski Generała AUGUSTA FIELDORFA... (https://pl.wikipedia.org/wiki/August_Emil_Fieldorf) ponad 60% składu osoby wyznania mojżeszowego!
Zabijając podobnych katów - Żołnierze Wyklęci byli oskarżani o antysemityzm... 11:04, 07.03.2018


REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone