Zamknij
REKLAMA

Jak będzie wyglądał nowy park w Rumi?

13:03, 11.07.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj

W skład Błoni Janowskich mają wejść m.in. place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu oraz miejsce, gdzie będzie można urządzić ognisko.

Ukończona została wstępna koncepcja zagospodarowania tzw. Błoni Janowskich. Jak podaje miasto, plan dotyczący stworzenia kolejnego parku wynika z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. 

Przez lata mieszkańcy mówili o aktywizacji tych terenów i w końcu pojawiła się taka szansa, dlatego właśnie walczymy. Termin był krótki, ale udało się złożyć wniosek o dofinansowanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób pozyskamy środki na stworzenie parku na ujęciach wody. Pozostałe fundusze miałyby pochodzić ze sprzedaży gruntów zlokalizowanych na granicy ujęć wodnych, działek o powierzchni 1,8 hektara – mówi burmistrz Michał Pasieczny.

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców pracownicy urzędu przygotowali koncepcję zagospodarowania tego obszaru. W przyszłości miałyby tam powstać między innymi liczne ścieżki piesze i rowerowe, miejsca do odpoczynku, nasadzenia drzew i roślin, place zabaw, rowerowe miasteczko, siłownia zewnętrzna, strefa piknikowa i ogniskowa, a także wybieg dla psów. Zaplanowano strefy dla różnego rodzaju aktywności, wpisane w naturalną zieleń i łąki kwietne.

Realizując ten projekt, gmina musi jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Wspomniany teren stanowi strefę ochronną ujęć wody, co wiąże się z szeregiem obostrzeń i zakazów. Oznacza to, że zagospodarowanie obszaru zlokalizowanego przy ulicach Gdańskiej i Pomorskiej powinno być przede wszystkim przyjazne środowisku.

– W przyszłości mają to być tereny zielone, wzbogacone o uregulowane ścieżki piesze i rowerowe, z urządzeniami do czynnej rekreacji, z których będą mogły korzystać dzieci, dorośli oraz osoby starsze. Chcemy też, aby duża część terenów pozostała dziewicza. Nie będzie to upchnięty, a przestronny park. Do zagospodarowania jest aż 27 hektarów. Bardzo byśmy chcieli, aby mieszkańcy mieli możliwość spędzania tam wolnego czasu, na świeżym powietrzu – podsumowuje burmistrz Michał Pasieczny.

Koszt inwestycji szacowany jest na prawie 20 milionów złotych, dlatego samorząd stara się o niemal 85-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach rozwoju miejskich terenów zielonych. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w listopadzie tego roku. Jeśli Rumi uda się pozyskać środki zewnętrzne, to niewykluczone, że już w styczniu 2019 roku ruszą prace projektowe.

 

(K.G)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone