Zamknij
REKLAMA

Rumia pozyskała kolejne dofinansowanie na węzeł w Janowie

18:01, 12.09.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj

W Urzędzie Miasta odbyło się podpisanie umowy dotyczącej zwiększenia dotacji unijnej na rumską inwestycję.

Inwestycja, która zakłada przebudowę dworca w Janowie oraz połączenie poprzez tunel ulic z dwóch stron dworca składa się z dwóch etapów. Pierwszy jest już na ukończeniu – w dużej części wyremontowany został peron w Rumi Janowie, zamontowane zostały tam windy, a także przeprowadzany jest remont schodów prowadzących na peron.

Na drugą część inwestycji miasto pozyskało kolejne środki zewnętrzne. Dofinansowanie unijne zwiększyło się z niemal 13 do ponad 17,2 milionów złotych. W Urzędzie Miasta aneks do umowy dotyczącej dotacji unijnej podpisał burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz wicemarszałek województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski. W ramach drugiego etapu budowy węzła powstać ma między innymi: tunel łączący dwie części miasta, parkingi, ścieżki rowerowe oraz wiaty i zatoki autobusowe. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego oraz modernizacja okolicznej infrastruktury.

Nieczęsto się zdarza taka determinacja, jaką pan burmistrz i władze Rumi wykazały, aby mając dofinansowanie na poziomie 36% kosztów całości inwestycji, rozpocząć działania związane z inwestycją. Obecnie, między innymi wskutek zmian kursu oraz oszczędności poprzetargowych, mogliśmy dofinansować tę inwestycję do poziomu 50% – powiedział wicemarszałek – Oprócz cywilizacyjnych udogodnień, w postaci połączenia dwóch części miasta, będzie to istotne obniżenie emisji dwutlenku węgla. Ponadto, dzięki temu przedsięwzięciu, ponad 8 milionów pasażerów rocznie będzie korzystało z nowoczesnych rozwiązań. Z mojego punktu widzenia jest to znakomita inwestycja, dlatego raz jeszcze gratuluję determinacji.

– Rumia jest podzielona torami kolejowymi, także jest to kluczowa inwestycja dla około 15 tysięcy osób, które korzystając z tunelu nie będą musiały objeżdżać miasta dookoła. Oprócz tego powstanie 250 miejsc parkingowych dla samochodów i parking rowerowy. Mamy nadzieję, że to spowoduje, iż mieszkańcy przesiądą się na kolej miejską – przyznaje burmistrz Michał Pasieczny.

Realizacja inwestycji jest możliwa, dzięki unijnemu dofinansowaniu, które wynosi już ponad 17,2 mln zł. Środki finansowe pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Obecnie do Starostwa Powiatowego w Wejherowie została złożona dokumentacja w celu uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy, która według planów ma się zakończyć jeszcze w 2020 roku.

 

(K.G)
REKLAMA

Komentarze (3)

a jakieś konkrety?a jakieś konkrety?

1 1

Kiedy początek budowy tunelu, kiedy przewidziany koniec?
Podpisanie umowy na dofinansowanie nic nie znaczy poza wyborczą kiełbasą. Przetarg i rozstrzygnięcie dopiero tak. 09:25, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DbxDbx

2 2

Od razu na wstępie powiem ze nie sympatuzuje ani z obecną władzą ani opozycją.

A teraz do sedna: imho burmistrz zasługuje na reelekcję, choćby po to żeby dokończył tą (i inne) inwestycję - najbardziej potrzebną Rumii od wielu lat. Skoro złożono dokumenty na pozwolenie na budowę, to znaczy że budow tuż tuż tak ? Więc nie uprawiajmy malkontenctwa i właśnie przedwyborczej agitacji. Koleś dostał szansę 4 lata temu i w porównaniu do poprzednich władz, wkońcu coś się ruszyło. Może (dla wielu) dalej nie jest to oczekiwany poziom, ale powiedzmy sobie uczciwie - zaniedbań inwestycyjnych w RUmii było sporo. 11:19, 13.09.2018


slawekslawek

1 0

Wszyscy szczycą się że powstanie nowy tunel drogowy w Rumi (węzeł Janowo) dlaczego nikt nie zada sobie trudu sprawdzić w jaki sposób miasto pozbawia mieszkańców dorobku całego życia.Wywłaszczają za bezcen właścicieli mając za sobą spec ustawę drogową nie patrząc na to że można przeprowadzić inwestycję z pominięciem prywatnej własności co zakładał plan obowiązujący do 2017.Teraz nagle droga przybiera dziwne kształty tak aby można było pod pretekstem ustawy drogowej zagarnąć atrakcyjny dla Urzędu teren,którego cena zaraz wzrośnie gdyż zostanie zmienione jego przeznaczenie z terenów zabudowy mieszkalnej na usługową.Za co wybrać więc pytam obecnego Burmistrza na kolejną kadencję żeby jeszcze więcej było w mieście rodzin wyrzuconych na bruk pod pretekstem innej budowy?
09:49, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone