Zamknij
REKLAMA

Taaaka akcja się opłaca każdemu

14:00, 01.05.2021 | R.L
Skomentuj Fot: rumia.eu
REKLAMA

29 kwietnia na parkingu MOSiR-u w Rumi, jak widać na zdjęciu, zrobiło się kolorowo. A to za sprawą odpadów, które mieszkańcy mogli tutaj przynieś i bez opłat zostawić. Nie wracali jednak z pustymi rękoma. 

Jednodniową akcję zorganizowało miasto, a jej celem było propagowanie wśród rumian zachowań przyjaznych środowisku. W ramach przedsięwzięcia, które nazwano „Sadzonki za odpady”, mieszkańcy mogli nie tylko bezpłatnie pozbyć się śmieci, ale i pobrać sadzonki oraz ekologiczne gadżety. Na parking trafiły tony makulatury oraz tzw. elektrośmieci, które zalegały w wielu domach i piwnicach rumian zapewne przez wiele lat. Teraz znalazły się w odpowiednim miejscu i zostaną przekazane do recyklingu.

Elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak: rtęć, freon, azbest, ołów, chrom czy związki bromu. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu przenikają one do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Większość spośród tych niebezpiecznych substancji można jednak ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Z tego powodu elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi.

Właśnie dlatego władze Rumi zorganizowały akcję „Sadzonki za odpady”. Wystarczyło przynieść elektrośmieci – takie jak: pralki, lodówki, odkurzacze, komputery, kosiarki, telefony komórkowe, suszarki, baterie czy świetlówki – do punktu wymiany, który na jeden dzień stanął pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi. Przy okazji można było też przekazać do recyklingu makulaturę. Rekordziści zostawiali w punkcie po kilka pralek lub lodówek, czy też kilkaset kilogramów niepotrzebnych już wyrobów papierniczych.

Od ilości i łącznej masy odpadów zależało, co uczestnicy akcji otrzymywali w zamian, roślinę czy ekologiczny gadżet. Za co najmniej 5 kilogramów makulatury można było otrzymać sadzonkę krzewu (porzeczki, aronii, agrestu, borówki amerykańskiej) lub rośliny jednorocznej. Natomiast „nagrodami” za przekazane elektroodpady były sadzonki drzew owocowych, krzewów i roślin jednorocznych. W ten sposób ponad 500 sadzonek trafiło w dobre ręce. Wszyscy uczestnicy akcji mogli też otrzymać worek kompostu, który przyda się podczas sadzenia.

Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Eko Dolina, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

Była to pierwsza tego typu miejska akcja w Rumi i należy mieć nadzieję, że nie ostatnia.

Źródło: rumia.eu

(R.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%