Zamknij
REKLAMA

Niedzielne spotkanie na rzecz klimatu w Rumi

16:00, 07.06.2021 | K.L
Skomentuj Fot. rumia.eu
REKLAMA

W minioną niedzielę, jak zapowiadaliśmy, Rumianie mieli okazję porozmawiać i zasięgnąć informacji w sprawie tzw. pomorskiej uchwały antysmogowej oraz odnawialnych źródeł energii. Pogoda dopisała i również dzieci się nie nudziły. Festyn można uznać za udany i owocny.

W niedzielę 6 czerwca br. w godzinach 16:00-19:00 na terenie parku Starowiejskiego w Rumi odbył się minifestyn połączony ze spotkaniem informacyjnym na temat tzw. pomorskiej uchwały antysmogowej oraz odnawialnych źródeł energii. Główne tematy rozmów mieszkańców z przedstawicielami Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza dotyczyły konieczności wymiany pieca, jakości powietrza w mieście czy możliwości uzyskania dofinansowań na montaż pomp ciepła. Partnerem akcji była firma Viessmann, której pracownicy prezentowali nowoczesne technologie z zakresu powietrznych pomp ciepła, opowiadali o ich montażu oraz odpowiadali na pytania odwiedzających.

Tematyka lokalnego wymiaru transformacji klimatyczno-energetycznej przyciągnęła wielu mieszkańców na spotkanie. A oto, co na temat transformacji mówi burmistrz Rumi Michał Pasieczny.

W Rumi mamy około 4000 pieców węglowych, z czego 98% w prywatnych domkach, a 2% stanowi zasób miejski. Dzięki czujnikom widzimy, jak znacząco poprawiła się jakość powietrza np. na Zagórzu, gdzie zniknęło około 200 takich pieców. Było to możliwe dzięki zdobytym dotacjom, bloki zostały podłączone do sieci ciepłowniczej OPEC-u.

Walczymy o czystsze powietrze dla nas, mieszkańców Rumi. W tym roku zaczął działać w urzędzie Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza, który wspiera rumian w zakresie możliwości pozyskiwania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej.

Jako urząd przygotowujemy również dodatkowy program dla mieszkańców, aby łatwiej było wymienić popularnego kopciucha i docieplić domy. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku program będzie uruchomiony. Oprócz doradztwa wydział zajmuje się pisaniem wniosków o dotacje do różnych konkursów grantowych, aby Rumia możliwie najszybciej ulegała transformacji klimatycznej.

Wyższe dotacje można zdobyć na odnawialne źródła energii, np. pompy pobierające ciepło z gruntu lub powietrza do ogrzewania budynków i wody bieżącej. Jest też dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, które produkują prąd.

 

Naprawdę warto o tym pomyśleć, ponieważ prognozy mówią o corocznych podwyżkach cen prądu na poziomie 7 do nawet 10% przez najbliższych 5 lat.

W minioną niedzielę pogoda była fantastyczna, dlatego też dzieci, które przyszły z rodzicami nie nudziły się. Mogły bezpłatnie korzystać z dmuchańców. Powodzeniem cieszyły się również stoiska gastronomiczne oferujące m.in. watę cukrową i lody.

Źródło: UG Rumia

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%