Zamknij
REKLAMA

Po dłuższej przerwie wrócili na zajęcia

14:00, 12.10.2021 | M.F
Skomentuj fot.rumia.eu
REKLAMA

Na półtora roku seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku musieli zrezygnować z zajęć stacjonarnych. Na szczęście znowu wrócili do ich tradycyjnej formy. Rok akademicki 2021/2022 został otwarty.

Studenci – seniorzy już po raz osiemnasty mają możliwość uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach przygotowanych specjalnie dla nich. Oficjalnego rozpoczęcia roku dokonał wykładowca i inicjator projektu, profesor Edmund Wittbrodt na terenie budynku obecnie zajmowanego przez Fundację „Dla Was”.

Z tej okazji profesor Edmund Wittbrodt wygłosił wykład na temat skutków pandemii oraz cyberprzestrzeni, do której w ostatnich miesiącach znacząco przeniosło się życie globalnego społeczeństwa. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Zespół Wokalny Vox Universum pod dyrekcją Marzeny Graczyk. Natomiast do świata historii kultury zabrał słuchaczy ksiądz Henryk Kaszycki. Spotkanie było także okazją do wręczenia indeksów osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Rumskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wszystkim zgromadzonym życzenia złożył wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu – powiedział Benjamin Franklin. Tego też państwu życzę, żebyście każdy dzień w pełni wykorzystywali, uczestnicząc w zajęciach czy też innych aktywnościach, które dają wam radość i energię. To chyba jeden z najlepszych sposobów na to, by zapomnieć, ile lat temu przyszło się na świat – przyznał zastępca burmistrza Rumi.

Historia Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sięgają 2004 roku. Wtedy właśnie przy okazji uroczystego otwarcia swojego senatorskiego biura, profesor Edmund Wittbrodt zaproponował utworzenie „uniwersytetu dla osób starszych”, a ówczesne władze miasta przyjęły tę propozycję. Postanowiono organizować regularne wykłady prowadzone przez profesorów i nauczycieli akademickich z całego Wybrzeża. Pierwszy wykład, inaugurujący działalność uniwersytetu, odbył się 6 listopada 2004 roku. Tego dnia profesor Edmund Wittbrodt, ówczesny senator RP i członek Konwentu Europejskiego, mówił o „Przyszłości Unii Europejskiej”.

Nowy okres funkcjonowania Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczął się w 2008 roku. Wówczas powołane zostało do życia Stowarzyszenie Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli organizacja pozarządowa, której misją jest świadczenie usług na rzecz osób starszych. Ponadto w 2012 roku patronat nad Rumskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku przejęła Politechnika Gdańska oraz Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie.

Zajęcia przeznaczone są dla mieszkańców Rumi, którzy ukończyli 55 lat. W początkowych latach wykłady przyciągały średnio kilkudziesięciu słuchaczy, a obecnie liczba ta sięga 173 osób, z czego 21 dołączyło w tym roku.

źródło: rumia.eu

fot.rumia.eu

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%