Zamknij
REKLAMA

Kolejne samorządy włączają się do projektu PCKMEO

15:32, 14.12.2021 | .
Skomentuj fot. rumia.eu
REKLAMA

Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej to projekt, którego siedziba będzie zlokalizowana na terenach inwestycyjnych Rumi, leżących w bezpośrednim sąsiedztwie portu morskiego w Gdyni. Centrum ma pełnić funkcję głównego portu instalacyjnego, zapewniając współpracę z deweloperami budującymi farmy wiatrowe na polskim obszarze Morza Bałtyckiego.

Starosta powiatu lęborskiego i burmistrz Łeby zobligowali się wprowadzić zmiany w zakresie edukacji i kształcenia zawodowego na potrzeby sektora morskiej energetyki wiatrowej. List intencyjny w tej sprawie podpisano 14 grudnia w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”.

Budowa, eksploatacja i serwis farm wiatrowych będą realizowane z wykorzystaniem potencjału podmiotów zlokalizowanych na terenie województwa pomorskiego, w tym portu morskiego w Łebie. Lokalni włodarze dostrzegają w tym projekcie spore szanse na rozwój tutejszego rynku pracy. Niezbędne jest jednak podnoszenie kwalifikacji mieszkańców województwa, w tym powiatu lęborskiego. Dlatego też samorządowcy planują wprowadzić zmiany w sektorze edukacji i kształcenia zawodowego na różnych szczeblach. W ten sposób chcą się dostosować do nadchodzących trendów i sytuacji społeczno-gospodarczej regionu, której jednym z fundamentów będzie sektor morskiej energetyki wiatrowej.

Bardzo się cieszę, że podpisujemy ten list intencyjny, ale przede wszystkim cieszę się z tego, że spotkaliśmy się i doszliśmy do wniosku, że wspólnie możemy więcej. Jesteśmy zainteresowani tym, żeby młodzież kształciła się w specjalizacjach będących przyszłością województwa pomorskiego – powiedziała Alicja Zajączkowska, starosta powiatu lęborskiego. – Chciałam też pogratulować panu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu i pani prezes Agnieszce Rodak, że byli bardzo szybcy. Kiedy wszyscy się uczyli, oni już wiedzieli, że w to trzeba wejść, że trzeba myśleć o tym, jak zbudować tę platformę edukacyjną i centrum. Będziemy was w tym wspierać – dodała.

Faktycznie, od samego początku zostaliśmy zarażeni tą pozytywną inicjatywą wychodzącą z Portu Gdynia, ale i szeroko pojętej branży. Podjęcie rękawicy tworzenia Centrum Kompetencji ma umożliwiać przede wszystkim sieciowanie, współpracę wszystkich branż – od edukacji, przez zakłady pracy, aż po firmy szkolące. Abyśmy wspólnie dawali naszym mieszkańcom lepsze przygotowanie do rynku pracy, objęcia atrakcyjnych i wysoko płatnych stanowisk. Mam tu na myśli nie tylko deweloperów, czyli firmy budujące farmy, ale również przedsiębiorstwa związane z ich utrzymaniem, serwisem. To są bardzo istotne elementy, które będą potrzebne przez najbliższe dziesięciolecia. Bardzo dziękujemy, że pani starosta z panem burmistrzem podpisali ten dokument. Wierzymy, że będziemy wspólnie budowali tę platformę Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Strony podpisujące list intencyjny zadeklarowały zainteresowanie projektem oraz chęć poszukiwania różnych form współdziałania. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest rozwój sektora edukacji w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. To zadanie będzie realizowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, których organem prowadzącym są sygnatariusze dokumentu.

Angażując się w rozwój sektora morskich farm wiatrowych, samorządy zobligowały się nie tylko do prowadzenia projektów edukacyjnych i kursów kompetencyjnych, ale i aktywizacji lokalnych pracodawców, współpracy z przedstawicielami sektora offshore i jednostkami badawczymi, wspólnego poszukiwania źródeł finansowania czy też realizacji kampanii informacyjnych.

Budowa morskich farm wiatrowych to strategiczny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Współpraca samorządów, pracodawców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli sektora naukowego przyniesie znaczące korzyści rodzącej się branży, której wartość może wynieść nawet 160 miliardów złotych. Aby stymulować firmy mogące tworzyć nową gałąź gospodarki, konieczna jest integracja.

Zgodnie z założeniami, Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi będzie miejscem szkoleń i budowania relacji pomiędzy firmami prowadzącymi inwestycje w sektorze offshore. Realizacja tego projektu jest niezwykle ważna, ponieważ jednym z największych wyzwań, które stoją przed województwem, jest przygotowanie przyszłych kadr niezbędnych do budowy oraz obsługi farm wiatrowych.

Rozwój nowej branży przemysłu wymaga jednak wsparcia systemu edukacji i szkoleń pozwalających zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w branży wiatrowej. Z analiz wynika, że w ciągu kilkunastu lat powinno powstać ponad 30 tysięcy etatów dla osób posiadających takie kwalifikacje. Istotna jest także edukacja społeczności lokalnej w zakresie transformacji energetycznej oraz gospodarki zeroemisyjnej.

źródło: rumia.eu

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%