Zamknij

Stutthof w 73. rocznicę wyzwolenia

12:00, 14.05.2018 M. Kaliński
Skomentuj

W 73. rocznicę oswobodzenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof oraz zakończenia II wojny światowej, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie uczestniczyła w obchodach tej patriotycznej uroczystości. Honorowym jej patronem był Jarosław Selin – sekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Szkołę reprezentowała 46 – osobowa delegacja uczniowska wraz z pocztem sztandarowym pod przewodnictwem dyrektora Tadeusza Spierewki, wychowawczyń i byłego emerytowanego dyrektora tej placówki oświatowej – Leszka Buchowskiego.

W uroczystości, która odbyła się pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa, uczestniczyli byli więźniowie KL Stutthof i ich rodziny, przedstawiciele władz samorządowych szczebla lokalnego i wojewódzkiego, delegacje z placówek oświatowych noszących imię związane z Obozem Stutthof, przedstawiciele 5 wyznań religijnych, mieszkańcy lokalnego środowiska oraz Kompania Honorowa wraz z Orkiestrą Marynarki Wojennej RP.

Jej rozpoczęcie nastąpiło od przyjęcia meldunku od dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej przez przedstawiciela Dowództwa Marynarki Wojennej, komandora Kazimierza Pulkowskiego oraz odegraniu Hymnu Państwowego. W imieniu byłych więźniów głos zabrała Maria Kowalska ps. ''Myszka'', uczestniczka Powstania Warszawskiego, sanitariuszka Pułku Armii Krajowej ''Baszta'', więźniarka Obozu Koncentracyjnego Stutthof. W swym przemówieniu przybliżyła wydarzenia dotyczące powstania, jak i gehennę Obozu Stutthof, do którego trafiła po upadku powstania. Podczas swego przemówienia złożyła podziękowanie zarówno dyrekcji muzeum, jak i jej pracownikom oraz i szkołom, za ustawiczną opiekę nad miejscami pamięci. W dalszej części uroczystości zabrał głos Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof, który również podziękował pracownikom muzeum, jak i szkołom za stałą opiekę nad cmentarzami na których spoczywają więźniowie ''Marszu Śmierci''. Kolejnym elementem uroczystości była wspólna modlitwa ekumeniczna odprawiona przez przedstawicieli 5 wyznań. Elementem artystycznym powyższej uroczystości były recytacje wierszy, wykonane przez zwycięzców X powiatowego konkursu recytatorskiego o tematyce wojennej i obozowej. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, młodzież z Rozłazina wraz z wychowawcami zwiedziła krematorium, komorę gazową i baraki obozowe, a następnie udała się do miejscowej szkoły w Sztutowie. Podczas wspólnego obiadu razem z byłymi więźniami, przeprowadziła z nimi szereg rozmów i wywiadów dotyczących ich osobistych cierpień obozowych.

Była to bardzo cenna lekcja poglądowa w zakresie wychowania, więzi pokoleniowej, kontynuowania tradycji i patriotyzmu. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Westerplatte. Czas biegnie szybko. Historia obozu Stutthof to dla wielu nas zamierzchła przeszłość. Dlatego dążąc ku nowym dniom – pamiętajmy o męczennikach tamtych lat i o miejscach, w których oni spoczywają.

(M. Kaliński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%