Zamknij
REKLAMA

Spotkanie z Siostrą Idą Bujak w Gniewinie

08:00, 10.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

15 grudnia br. odbędzie się spotkanie z Karmelitanką Siostrą Idą Bujak, która pełni posługę w Koudandeng w Kamerunie. Prowadzi tam przedszkole i szkołę podstawową, które potrzebują wsparcia.

Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowo-kinowej w Gniewinie 15 grudnia o godzinie 18.30.

Siostra Ida należy do Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i na spotkaniu opowie o tym, jak wygląda nauka w Afryce oraz o planach, które chciałaby zrealizować w najbliższym czasie.

Siostry Karmelitanki rozpoczęły posługę w Koudandeng 1 stycznia 2016 roku. Od 1 września 2017 roku przejęły odpowiedzialność za przedszkole i szkołę podstawową im. Św. Mukassa. Dyrektorem została w niej właśnie Siostra Ida Bujak. Pomieszczenia szkolne są już dość stare, ich ściany, zrobione z gliny, zaczynają pękać. W takich warunkach, w tym roku, uczy się 410 uczniów.

Szkoła w Koudandeng otrzymuje wsparcie z wielu stron ze względu na ogromne potrzeby dzieci oraz sytuację mieszkańców. Zaangażowanie Sióstr prowadzących placówkę i wielu ludzi o otwartych sercach umożliwia nie tylko pobieranie nauki przez dzieci, ale również ich dożywienie. Koudandeng to mała wieś w buszu, położona około 40 km od stolicy kraju. Jednak patrząc na sposób życia mieszkańców, na ich ciężką pracę na roli, nic nie wskazuje, że wielkie miasto jest w pobliżu. Rodzice, opiekunowie dzieci zajmują się głównie uprawą kakao, kukurydzy, manioku, słodkich ziemniaków. Dzieci przychodzą do szkoły nawet z wiosek oddalonych o 4-6 km, przychodzą pieszo, bez śniadania. Dożywianie dzieci ze szkoły pozwala im na kontynuowanie lekcji z pełnymi brzuszkami.

Źródło: maitri.pl, caritas.pl

 

 

 

 

 

podjął się wyzwania zorganizowania  wsparcia dla placówki misyjnej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Koudandeng, w Kamerunie.

Siostry Karmelitanki rozpoczęły posługę w Koudandeng 1 stycznia 2016roku. Od 1 września 2017 roku przejęły odpowiedzialność za przedszkole i szkołę podstawową im. Św. Mukassa. Dyrektorem została w niej S. Ida Bujak.

Warsztaty Terapii Zajęciowej już od długiego czasu przygotowywały się do tej akcji.  Działania wspierające zaczęły się od szycia plecaków do tamtejszego przedszkola i szkoły. Zorganizowana została również zbiórka pieniężna wśród pracowników, a z zebranych środków zakupiono ponad 120 par tenisówek dla tamtejszych dzieci w szkole, pampersy dla nowonarodzonych dzieci w szpitalu, w którym siostry posługują, ciepłe koce, środki ochrony osobistej, środki czystości, opatrunkowe oraz maseczki . Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przekazał również piłki do szkoły, a także koszulki dla przedszkolaków. Natomiast siostry zakonne przekazały paramenty liturgiczne i różańce do kolejnej parafii, na terenie diecezji , w której Siostry posługują.

Zbiórka okazała się bardzo udana. Zebrano  ponad 2m³ darów , które będą wysyłane kontenerem drogą morską . W obecnym czasie pandemii , jest to jedyny sposób dostarczenia pomocy.  Szacowany czas dotarcia paczki do Kamerunu jest przewidziany na okres Świąt Bożego Narodzenia,  dlatego też uczestnicy Warsztatu jednogłośnie zdecydowali ,że w szykowanej paczce nie może zabraknąć również ozdób świątecznych powstałych w Warsztacie.

Podziękowanie należy się również Pani Monice Siecińskiej-Jaworowskiej wraz z rodziną za wsparcie naszej akcji poprzez przekazanie środków pieniężnych na transport zebranych rzeczy do Koudandeng, w Kamerunie oraz innym anonimowym darczyńcom.

Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja charytatywna z udziałem Warsztatu.

Autor: Anna Malinowska-Tomczuk

Zdjęcia: Anna Malinowska-Tomczuk, Monika Piotrowska-Śliwińska

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%