Zamknij

Salvador Dali w Luzinie

09:15, 10.05.2022 M. F. Aktualizacja: 12:21, 10.05.2022
Skomentuj fot. Philippe Halsman/ Library of Congress fot. Philippe Halsman/ Library of Congress

Już niedługo odbędzie się inauguracja wyjątkowej wystawy grafik i ceramiki sygnowanej autografem artysty, który stworzył swój własny, odmienny wizualnie świat. Jego prace są pełne symboliczności, nadrealizmu w postaciach, zdarzeniach czy rekwizytach.

W skład ekspozycji wchodzi 75 grafik, 24 ceramiki oraz 1 ceramika, która powstała w latach 1944-1983. Dzieła te w interesujący sposób przywołują zainteresowanie katalońskiego artysty różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku. Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich. Grafiki te są w części sygnowane własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Prezentowane są litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Cykle graficzne: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika.

Salvador Dali stosował różnorodne „afrodyzjaki” w swoim menu artystycznym. Najważniejszym z nich jest erotyka-zwykle połączona ze śmiercią, a przechodząca w różnego rodzaju majaki i wizje związane właśnie z nimi. To one zasadniczo prowadziły go do zdumiewającej umiejętności artykułowania ich, przywoływania i komponowania w obrazie.

Dali eksperymentował w grafice, najlepiej czuł się w akwaforcie, sięgał też po akwatintę, rytował na deskach, stosował zabiegi fotochemiczne przydatne przy naświetlaniu emulsji na matrycach. Wzbogacał swój repertuar techniczny o klasyczne ksylografie czy fotoryty w tworzywach sztucznych. Na płytach litograficznych zostawiał formy, ślady miotanych nabojów z kolorowymi farbami, strzelał również takimi pociskami do blach miedzianych.

Prace Dalego w naszych oczach prezentują się jako fenomen surrealizmu a sam artysta jest innowatorem, który zawojował tym całe minione stulecie. U podstaw warsztatu Salvadora Dalego jednak zawsze leżało solidne doświadczenie ze szkoły klasycznej, zarówno pod względem znajomości historii sztuki, jak i rozmaitości technik plastycznych

Już 14.05. o godzinie 18:00 w Luzińskim Ośrodku Kultury nastąpi inauguracja wystawy.

Źródło: UG Luzino

(M. F.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%