Zamknij

Coroczne spotkanie w Strzebielinku

07:30, 17.08.2022 KL
Skomentuj Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski

Strzebielinek, jak co roku gościł uczestników uroczystości upamiętniającej osoby internowane w czasie stanu wojennego. W spotkaniu przy murach dawnego Ośrodka Odosobnienia wzięły udział władze powiatu i województwa oraz sami internowani.

14 sierpnia o godz. 10.00, przy dawnym Ośrodku Odosobnienia, gdzie obecnie znajduje się Dom Pomocy Społecznej w Strzebielinku, na corocznych uroczystościach upamiętniających osoby internowane w czasie stanu wojennego, spotkali się byli internowani oraz władze powiatu i województwa. Pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty, następnie w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej spotkanie koleżeńskie.

Na uroczystość do tej małej miejscowości w naszym powiecie przybywają każdego roku sami internowani oraz członkowie ich rodzin, przyjaciele i sympatycy tamtej "Solidarności", a organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Strzebieliek, które skupia nie tylko byłych internowanych i ich potomków ale wszystkich, którzy „utożsamiają się z tradycjami walki o wolność, solidarność i niepodległość Narodu Polskiego”.

Gośćmi tegorocznych uroczystości byli m.in. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius i Wicestarosta Jacek Thiel. Podczas wydarzenia Wojewoda Pomorski, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył odznaczenia państwowe Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom zasłużonym w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych w Strzebielinku funkcjonował od 13 XII 1981 do 23 XII 1982 w ZK w Strzebielinku k. Wejherowa (gm. Gniewino); jeden z największych w kraju.. Od 13 XII 1981 internowano tu większość działaczy z Regionów Gdańskiego i Słupsk, członków KK zatrzymanych w siedzibie „S” w Gdańsku, od III 1982 działaczy z Regionów Toruńskiego i Bydgoskiego przewiezionych z Ośr. Odosobnienia w Potulicach, od VIII – z Regionu Pomorze Zachodnie po likwidacji Ośrodka w Wierzchowie, od IX – internowanych z Ośrodka w Warszawie-Białołęce. W Ośrodku przebywało łącznie 491 osób; 4 XII 1982 – były tam jeszcze 72 osoby (w tym 6 na przepustkach i 5 w szpitalu). Pierwszym internowanym był Lech Kaczyński, jako ostatni Ośrodek opuścił – Józef Taran. Internowani tu członkowie KK to m.in.: Lech Dymarski, Andrzej Gwiazda, Maciej Jankowski, Seweryn Jaworski, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec, członkowie Prezydium KK, m.in.: Ryszard Błaszczyk, Jacek Merkel, Grzegorz Palka, Józef Patyna, Antoni Tokarczuk, Stanisław Wądołowski, Grażyna Wendt-Przybylska (źródło  - Encyklopedia Solidarności)

Żródło: Powiat Wejherowski

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

ciekawskiciekawski

2 1

Tam był internowany m.in. Lech Kaczyński. A gdzie był internowany Jarosław? 08:24, 17.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

durny jesteś!durny jesteś!

2 0

Takich nie internowali, bo i po co? 09:43, 17.08.2022


reo

DociekliwyDociekliwy

0 0

Ciekawski, oszukaj info i innym internowanym i zamówionych przez niego setkach butelek alkoholu. 19:19, 18.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%