Zamknij
REKLAMA

Inteligentne przejścia włączą sygnalizację i oświetlenie

12:50, 04.09.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Powstanie oświetlenie i sygnalizacja na przejściach dla pieszych przez ul. Karnowskiego w Wejherowie. Będą to tzw. "inteligentne przejścia", które zwiększają intensywność oświetlenia w momencie, gdy podchodzi do nich pieszy oraz uruchamiają włączenie czerwonego światłą kierowcy, który za szybko zbliża się w pobliże przejścia.

Już wkrótce rozpocznie się budowa oświetlenia dla pieszych i sygnalizacji świetlnej w ul. Karnowskiego w Wejherowie. Nowe oświetlenie zapewni kierowcom lepszą widoczność pieszego, a pieszym – lepszą widoczność zbliżających się pojazdów, zaś inteligentna sygnalizacja ograniczy nadmierną prędkość samochodów. To kontynuacja rozpoczętego w 2016 r. programu doświetlenia przejść dla pieszych, który prowadzony jest w różnych częściach Wejherowa.

Inwestycja będzie kosztowała miasto ok. 90 tys. zł. Jak mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. Rozwoju Miasta, aktualne przejście dla pieszych nie ma indywidualnego oświetlenia, co sprawia, że przy dużym natężeniu ruchu samochodowego dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Poza tym, na prostym odcinku drogi pojazdy bardzo często przekraczają dopuszczalną prędkość, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych.

- W ramach inwestycji powstanie inteligentna sygnalizacja świetlna dla pieszych, która będzie dokonywała pomiaru prędkości zbliżającego się pojazdu, a w razie przekroczenia prędkości załączy czerwone światło i wymusi zatrzymanie pojazdu – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Pomiar prędkości będzie się odbywał w obu kierunkach drogi. Piesi, przy pomocy przycisków, będą mieli możliwość ręcznego uruchamiania zielonego światła dla pieszych. Dodatkowo zostaną zainstalowane oprawy oświetleniowe do przejść dla pieszych, które dodatkowo doświetlą przejście.

Jak mówi Paweł Formela, radny miejski tej części Wejherowa, jest to inwestycja w bezpieczeństwo pieszych, ale i kierowców.

- Budowa oświetlenia przejścia dla pieszych w ul. Karnowskiego niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo pieszych, a na tym zależy nam najbardziej – podkreśla Paweł Formela - Inteligenta sygnalizacja uspokoi ruch jadących tą ulicą samochodów, gdyż jak obserwujemy, kierowcy bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Marek BabarowskiMarek Babarowski

7 1

Kolejnym krokiem powinien być montaż progów wyspowych, tzw. poduszek berlińskich - zupełnie obojętnych komunikacji miejskiej, a skutecznie wyhamowujących samochody ( koszt 1. progu 3000 zł x 4) między rondami, na ulicy 12 Marca. 500 metrowy odcinek, szczególnie w godzinach wieczorowo-nocnych staje się prawdziwym torem wyścigowym -wyprzedzanie plus prędkość. Nie robi wrażenia na kierowcach specjalnie oznaczone i doświetlone przejście między innymi dla uczniów szkoły nr 6 (w ciągu 15 lat były na nim 3 wypadki śmiertelne).

20:07, 06.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

0 0

Najlepiej w ogóle zabrońmy jeździć samochodami po jezdni, która jak sama nazwa wskazuje, służy do jeżdżenia, a piesi wtedy zamiast nagminnie wchodzić na jednię bez respektu przed pojazdem, będą mogli zap_ć środkiem. 🙂 12:35, 25.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Paweł Paweł

0 0

Czyli obserwatorze masz problem z pieszymi ale z idiotami kierowcami poruszającymi się za szybko na drodze problemów nie masz? 14:39, 07.02.2021


niech to popir.... wniech to popir.... w

0 0

zajmie sie swiatlami....na kazdym trzeba sie zatrzymac czy sie jedzie z predkoscia zgodna z przepisami czy nie....Ustawcie w koncu je tak ze czlowiek jadacy 50km /h bedzie mial zielona fale! ...ma byc eko...a tymczsem wicej paliwa sie spala na ciaglym zatrzymywaniu sie i ruszaniu z pod swiatel 14:38, 29.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Paweł Paweł

0 0

Czyli obserwatorze masz problem z pieszymi ale z idiotami kierowcami poruszającymi się za szybko na drodze problemów nie masz? 14:45, 07.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%