Zamknij
REKLAMA

Próby oszustwa na terenie powiatu odparte!

14.25, 23.11.2022 KL Aktualizacja: 14.26, 23.11.2022
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Funkcjonariusze policji z Wejherowa otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się oszukać/okraść. Tak było wczoraj w Rumi oraz Redzie, kiedy kilku mieszkańców miasta odebrało telefon od oszusta. Dzięki zachowaniu czujności i skutecznej profilaktyce żaden z seniorów nie dał się oszukać.

Policjanci z Wejherowa ostrzegają przed tzw. oszustwami „na policjanta”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Tak było wczoraj w Rumi i Redzie, kiedy kilku mieszkańców miasta odebrało telefon od oszusta. Dzięki zachowaniu czujności żaden z seniorów nie dał się oszukać. Tylko wczoraj oszuści próbowali metodą „ na policjanta” wyłudzić pieniądze od kilku starszych mieszkańców powiatu. Wszyscy odmówili przekazania pieniędzy i poinformowali o tych zdarzeniach policjantów, dzięki temu nie stracili swoich oszczędności. Jak ustalili policjanci oszust dzwonił do osób starszych i podając się za „policjanta” informował swoich rozmówców, że ich wnuk, wnuczka czy córka spowodowali poważny wypadek drogowy i teraz potrzebne są pieniądze, w jednym z przypadków na adwokata, a w innych aby uniknąć kary. Żądane kwoty wynosiły od 20 do 150 tys. zł.

Policjanci informują i przypominają, o tym, że ...

... sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób metod ich działania jest wiele powyżej przedstawiona jest jedną z nich. Zdarza się również, że przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny. Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna – podając się za funkcjonariusza Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.  Fałszywy „funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują  starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta, członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Pamiętaj !!! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.
  • Zatroszcz się o osoby bliskie w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem.
  • W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerami  telefonów alarmowych 112.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

 

 Nie bądźmy obojętni na los osób starszych, gdyż łupem oszustów pada niekiedy dorobek ich całego życia. (KPP Wejherowo)

Źródło: KPP Wejherowo

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%