Zamknij

Coraz więcej kierowców na "podwójnym gazie"

15:14, 29.01.2020 D.D. Aktualizacja: 20:53, 29.01.2020
Skomentuj

Prawdziwa plaga polskich dróg. Pijanych kierowców jest coraz więcej. W 2019 roku zanotowano znaczny wzrost liczby zatrzymanych osób kierujących pod wpływem alkoholu. Było ich niemal 111 tys. U więcej niż połowy zatrzymanych stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, co bezwzględnie kwalifikowane jest już jako przestępstwo.

W samym styczniu 2020 roku ujęto aż 5734 kierowców jadących pod wpływem alkoholu. To aż o 19,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku. Zdaniem policji wzrost liczby zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu może być związany z większą jego sprzedażą.

W 2019 roku znacznie wzrosła podaż alkoholu, co mogło przełożyć się na większe prawdopodobieństwo zatrzymania nietrzeźwego kierowcy. Swoistą rolę mogą tu odgrywać niechlubne „małpki”, których dzienna sprzedaż wynosi ok. 3 mln, z czego 1/3 przed południem. Powodem rosnącej liczby kierowców „na podwójnym gazie” jest także ogólne przyzwolenie społeczne. Kierowca jest przeświadczony o tym, że nie zostanie zatrzymany do kontroli, a tym bardziej nie zakłada, że będzie uczestniczył w wypadku drogowym.

-Należy pamiętać o tym, że nietrzeźwi kierowcy stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. A konsekwencje takich decyzji bywają często tragiczne w skutkach - mówi podinsp. Radosław Kobryś z biura Ruchu Drogowego KGP. - A każda nietrzeźwość, zarówno ta kierowcy samochodu, roweru, innego pojazdu czy pieszego niesie za sobą realne ryzyko wypadku, którego następstwem może być kalectwo lub śmierć jednego z uczestników.

W myśl przepisów polskie prawo wyróżnia dwa stany związane ze spożytym alkoholem – stan po użyciu oraz stan nietrzeźwości. Jazda w stanie po użyciu alkoholu traktowana jest jako wykroczenie, natomiast kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kwalifikowane jest jako przestępstwo.
Stan po użyciu alkoholu zachodzi wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. Stan po użyciu alkoholu traktowany jest jako wykroczenie i grozi za nie kara aresztu (od 5 do 30 dni) oraz kara grzywny (do 5 tys. zł), a także zakaz prowadzenia pojazdów, który nakłada się na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, bądź też zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. W myśl przepisów polskiego prawa jazda w stanie nietrzeźwości kwalifikowana jest jako przestępstwo z art. 178a§1  Kodeksu karnego (k.k.). Za jazdę po pijanemu grozi grzywna, ograniczenie wolności (np. przymusowe prace społeczne) lub pozbawienie wolności do 2 lat. Dodatkowo sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Dodatkowo sąd nakłada na sprawcę karę pieniężną od 5 tys. zł do 60 tys. zł.

Wiele przypadków zatrzymania nietrzeźwego kierowcy wynika z tzw. syndromu dnia następnego. We krwi lub w wydychanym powietrzu u osoby, która dzień wcześniej spożywała alkohol, może nadal występować wysokie jego stężenie. Jeśli takie epizody zdarzają się często, warto zasięgnąć pomocy specjalisty i sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie objętej ryzykiem uzależnienia. Należy bowiem pamiętać o tym, że granica między piciem „rozrywkowym” a uzależnieniem, jest niezwykle cienka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

dziekujemy Policji dziekujemy Policji

2 0

MŁODZI CZĘSTO NARKOTYKI UŻYWAJĄ DLACZEGO ? BO WYKRYWALNOŚĆ MNIEJSZA 20:44, 29.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%