Zamknij
REKLAMA

Optymalna zdolność kredytowa – jak o nią zadbać?

15:40, 24.04.2020 | ?.W
Skomentuj
REKLAMA

Dla wielu osób, które planują pożyczyć pieniądze w formie kredytu, koncepcja wiarygodności kredytowej jest skomplikowana. Banki uwzględniają obliczoną jej wartość przy ocenie ryzyka kredytowego, a zatem ma ona istotny wpływ na szansę na zdobycie pożyczki. W związku z tym ludzie ubiegający się o dofinansowanie chce się jak najlepiej przedstawić przed danym bankiem. Dziś opiszemy, w jaki sposób zadbać o optymalną zdolność kredytową.

Elementy zdolności kredytowej

Przy obliczaniu wiarygodności banki uwzględniają różne czynniki. Wyróżnia się te określane mianem ilościowych (prostych do zmierzenia, z racji używania jedynie wartości liczbowych) oraz jakościowych (ułatwiających faktyczną analizę kredytobiorcy).  Zasadniczo kluczowe przy ogólnej ocenie są: historia kredytowa, dochód, personalne dane, pozostałe zobowiązania finansowe.

Powyższe wartości mogą pomóc konsultantowi w obliczaniu wiarygodności. Oczywiście, niektóre z nich są trudne do realnej zmiany, nie wszystkie.

Posiadając udokumentowaną historię kredytową, przystąpmy do zweryfikowania naszej oceny w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Dostęp do tych informacji jest bezpłatny, a przy tym istnieje możliwość uzyskania ich online. Po co zajmować się tym problemem w pierwszej kolejności? Jeśli powyższy rejestr wykazuje jakiekolwiek naruszenia, możemy szybko zareagować.  Nie należy zapominać o systematycznej spłacie długów, ponieważ wpływają one na to, czy otrzymamy aprobatę ze strony banku, czy też nie. Innymi słowy, dobrze jest być wypłacalnym.

Kalkulator zdolności kredytowej od Expander

Wykonywany zawód oraz zarobki

Nikt nie będzie zaskoczony tym, że bank będzie najbardziej optymistyczny względem osób o wysokich dochodach, z racji bezpieczeństwa ewentualnej transakcji. Większość banków bada wszystkie kwestie związane z zarobkami.

Jeśli chodzi o umowy, to uprzywilejowani są ci pracujący na podstawie długoterminowych umów o pracę. Inaczej jest w przypadku umów na czas określony.  W najgorszej sytuacji są prawdopodobnie pracownicy na umowę zlecenie/dzieło. Chęć wzięcia kredytu można potraktować jako sposobność na poproszenie o podwyżkę, ewentualnie zmianę pracy na lepiej płatną.

Podsumowanie

Warto jest powalczyć o swoją optymalną zdolność kredytową, ponieważ to właśnie ona przyczynia się do tego, czy ludzie otrzymują pożyczki, czy też nie. Zadbajmy zatem o sprawy finansowe.

 

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA