Zamknij

Jakie ubezpieczenie szkolne jest dobre?

09:56, 26.11.2020 ?.W Aktualizacja: 09:56, 26.11.2020
Skomentuj

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy placówek oferują rodzicom ubezpieczenie szkolne, które ma chronić dzieci przed skutkami niekorzystnych zdarzeń losowych. Niestety - wraz z ofertą ubezpieczenia rodzice bardzo często nie są informowani o jego warunkach a do tego sami nie wiedzą, na co powinni zwrócić uwagę. Warto więc zgłębić ten temat nieco bliżej.

Ubezpieczenie szkolne - grupowe

Ubezpieczenie szkolne oferowane przez placówkę jest rodzajem ubezpieczenia grupowego. Umowę z ubezpieczycielem podpisuje dyrektor szkoły, który automatycznie staje się stroną umowy. Tym samym, jeśli dojdzie do wypadku, rodzice poszkodowanego ucznia mogą mieć utrudnioną drogę w dochodzeniu swoich roszczeń przed ubezpieczycielem, czego nie każdy rodzic jest świadomy.

Dość często rodzice mają też utrudniony dostęp do warunków ubezpieczenia lub sami nie zwracają na nie uwagi. A to błąd. Przed uiszczeniem składki należy bowiem poznać sumę ubezpieczenia oraz warunki i wyłączenia zawarte w umowie. Tylko dzięki temu można ocenić jakość polisy. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie grupowe jest tańsze od indywidualnego i oszczędza czas na szukaniu ofert.

Ubezpieczenie szkolne kupione indywidualnie

Ci rodzice, którym nie odpowiada ubezpieczenie oferowane przez szkołę, mogą samodzielnie poszukać innego. Muszą jednak liczyć się z tym, że może być ono droższe od tego, które oferuje szkoła oraz że będą musieli poświęcić nieco czasu na znalezienie oferty, która spełni wszystkie ich oczekiwania.

W zamian za cierpliwość, samodzielnie wybrane ubezpieczenie szkolne będzie dużo lepiej dopasowane do potrzeb rodziców i dziecka, niż polisa grupowa. W przeciwieństwie do niej, indywidualnie kupiona polisa nie ogranicza się tylko do najczęstszych urazów, jakim ulegają dzieci, ale może być rozbudowana o wiele dodatkowych wariantów.

Co obejmuje ubezpieczenie dla dziecka

Wszystkie ubezpieczenia dla uczniów obejmują wypłatę odszkodowania w przypadku powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu, złamania kości, śmierci dziecka lub leczenia szpitalnego. W bardziej rozbudowanych wariantach są to także oparzenia, porażenie prądem, zatrucia, pogryzienia czy pokąsania, jak również urazy głowy i brzucha.

Na tym jednak nie kończą się możliwości polis, zwłaszcza tych wykupionych samodzielnie. Niektóre z nich obejmują dodatkową pomoc ambulatoryjną, wizyty domowe lekarza czy nawet wizyty u psychologa, który pomoże dziecku poradzić sobie z powypadkową traumą. W rzeczywistości to od rodziców zależy, które warianty i zdarzenia będą chcieli uwzględnić w wybranej przez siebie polisie.

Na co zwrócić uwagę

Ubezpieczenia nnw dzieci spełnią swoją rolę tylko wtedy, gdy ich zakres sprosta oczekiwaniom rodziców. Aby tak było, należy wybrać je mądrze i zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim polisa musi działać całą dobę, także podczas zdalnej nauki, przez siedem dni w tygodniu na terenie całego kraju a nie tylko w szkole lub w drodze. Wszak wypadki mogą zdarzyć się wszędzie.

Bardzo istotna jest też suma gwarancyjna, czyli maksymalna kwota jaką wypłaca ubezpieczyciel. Im wyższa ona będzie, tym większa szansa, że zrekompensuje ona wszystkie poniesione koszty leczenia lub poniesione straty na zdrowiu. Dobra polisa będzie oczywiście posiadać jak najmniej wyłączeń a jej warunki nie będą zmieniać się w czasie trwania umowy. Na to trzeba koniecznie zwrócić uwagę.

Którą ofertę wybrać

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda oferta ma bowiem swoje wady i zalety. Jedno jest pewne, ubezpieczenie szkolne musi chronić dziecko przed najczęstszymi urazami, cechować się wysoką sumą gwarancyjną oraz być w zasięgu naszych finansowych możliwości. Jeśli polisa nam tego nie oferuje, powinniśmy poszukać lepszej.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%