Zamknij

Od kiedy będzie można budować domy do 70m2?

12:50, 08.01.2022 . Aktualizacja: 12:51, 08.01.2022
Skomentuj

Wchodzący w życie od 1 stycznia 2022 Polski Ład umożliwia budowę domu do 70 m² bez pozwolenia. Co warto wiedzieć o tego typu budynkach? Jakie wymagania należy spełnić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Domy do 70 m² bez pozwolenia na budowę

Jak wspomniano we wstępie pakiet ustaw wprowadzany jako Polski Ład umożliwia wybudowanie domu o powierzchni zabudowy do 70 m² bez pozwolenia na budowę, czyli na tzw. zgłoszenie. Przepisy określają jednak jakie warunki musi spełniać tego typu budynek. Najważniejsze jest oczywiście to, by jego powierzchnia mierzona po obrysie nie przekraczała 70 m². Poza tym należy pamiętać, że dom bez pozwolenia może powstać wyłącznie na działce budowlanej, a na każde 500 m² działki może przypadać jeden tego typu budynek. Dom bez pozwolenia może być zbudowany wyłącznie na własne potrzeby, co wyklucza budowanie lokali na wynajem.

Warto również pamiętać, że domy do 70 m² mogą być budynkami maksymalnie dwukondygnacyjnymi. Mogą to być domy z poddaszem lub płaskim dachem, a decyzja w tej kwestii zapada na podstawie lokalnych warunków zabudowy. Przepisy dają natomiast inwestorowi dowolność w wyborze konstrukcji domu, co oznacza, że może to być budynek zarówno murowany, jak i modułowy, czy wykonany z bali.

Budowa domu bez pozwolenia - formalności

Jak wspomniano w poprzednim akapicie budowa domu bez pozwolenia będzie możliwa wyłącznie na działkach budowlanych. W przypadku terenów nieobjętych planem miejscowym budowa nie będzie możliwa, jeżeli do najbliższej zabudowy jest więcej niż 200 m, co wynika z faktu, że inwestor nie uzyska warunków zabudowy.  Na obszarach pozbawionych planu miejscowego pierwszym krokiem inwestora będzie uzyskanie warunków zabudowy (WZ), które właściwy urząd wydaje w nieprzekraczalnym terminie 21 dni. Dysponując warunkami zabudowy, projektem domu oraz innymi wymaganymi dokumentami inwestor dokonuje zgłoszenia budowy, po czym może niezwłocznie rozpocząć roboty budowlane.

Jeszcze mniej formalności należy spełnić w przypadku, gdy obszar posiada miejscowy plan zabudowy, ponieważ wtedy wystarczy dysponować projektem oraz dokonać zgłoszenia budowy. Warto również pamiętać, że w obu przypadkach nie ma konieczności prowadzenia dziennika budowy, czy zatrudniania kierownika budowy. O rozpoczęciu robót budowlanych należy jednak poinformować zarówno nadzór budowlany, jak i projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością prac z projektem. Inwestor musi również przestrzegać przepisów dotyczących zachowania minimalnych odległości od sąsiednich działek, a także dokonać geodezyjnego wyznaczenia terenu budowy oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Oprócz tego inwestor do zgłoszenia budowy zobowiązany jest dołączy następujące oświadczenia:

  • oświadczenie, że planowana budowa służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenie, że inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, jeśli postanowi nie zatrudniać kierownika budowy,
  • oświadczenie, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Podsumowując należy stwierdzić, że nowe przepisy dotyczące budowy domu bez pozwolenia umożliwią wielu rodzinom zrealizowanie marzenia o zamieszkaniu we własnym domu. Wiele z nich już teraz zainteresowało się tym rozwiązaniem, o czym świadczy popularność wyszukiwania w Internecie hasła: dom 70 m².

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%