Zamknij

Czy da się skutecznie leczyć łysienie?

11:45, 22.07.2019 ?.W Aktualizacja: 11:45, 22.07.2019
Skomentuj

Łysienie to dość częsty problem natury estetycznej, który negatywnie odbija się przede wszystkim na poczuciu własnej wartości. To sprawia, że osoby dotknięte tą dolegliwością starają się znaleźć sposób, który pozwoli im odzyskać dawną atrakcyjność i ponownie cieszyć się życiem. Czy pośród różnych metod walki z problemem istnieje metoda, która pozwala skutecznie wyleczyć łysienie?

Dlaczego łysiejemy?

Większość przypadków łysienia ma niestety podstawy genetyczne, co prawdziwe jest zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Głównym winowajcą jest tutaj dihydrotestosteron, który negatywnie oddziałuje na cebulki włosów skóry głowy, powodując ich osłabienie. Z racji tego, że w procesie bierze udział przede wszystkim męski hormon płciowy, dolegliwość jest tak wyraźnie widoczna właśnie u panów. Genetyczne podłoże problemu oznacza, że powstrzymanie wypadania włosów może być sporym wyzwaniem – trudno przecież powstrzymać naturę!

Łysienie może być także skutkiem różnych schorzeń, których objawy można łagodzić lub nawet skutecznie leczyć. Przykładami chorób powodujących wypadanie włosów mogą być: toczeń, łuszczyca czy patologie tarczycy.

Nie tylko męski problem

Jak już wspomnieliśmy – wypadanie włosów to coś, co może spotkać każdego, niezależnie od płci. Tak przykra przypadłość nie należy do komfortowych dla osoby nią dotkniętej, powodując niższą samoocenę lub nawet wycofanie społeczne. O ile widok łysego mężczyzny nikogo raczej nie dziwi, to łysa kobieta wciąż potrafi wzbudzać niemałe poruszenie.

Współczesne metody leczenia łysienia

Współczesna medycyna oferuje pomoc osobom dotkniętych opisywanym problemem, proponując kilka metod leczenia łysienia. Pośród nich największe znaczenie mają:

  • terapia komórkami macierzystymi,
  • rewitalizacja skóry głowy,
  • terapia osoczem bogatopłytkowym,

Leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych polecane jest przede wszystkim mężczyznom, którzy zmagają się z łysieniem androgenicznym. Metoda polega na przeszczepie komórek zdolnych do różnicowania się i regeneracji tkanek z miejsca pobrania do miejsca docelowego – w tym przypadku chodzi oczywiście o skórę głowy.

Leczenie łysienia poprzez rewitalizację polega z kolei na miejscowym podaniu specjalnie skomponowanej mieszanki substancji, których zadaniem jest poprawa kondycji skóry głowy oraz powstrzymanie dalszych procesów związanych z wypadaniem włosów.

Kolejną metodą walki z łysieniem jest terapia osoczem bogatopłytkowym. Zabieg jest techniką naturalną, obarczoną niskim ryzykiem i polega na miejscowym podaniu osocza o dużej zawartości płytek krwi. Tego rodzaju komórki wydzielają czynniki wzrostu, wykazując tym samym właściwości regeneracyjne.

Skuteczność technik terapii łysienia

Rozważając ostateczną skuteczność leczenia łysienia, należy mieć świadomość, że żadna ze współczesnych technik nie jest w stanie zapewnić powrotu do stanu sprzed pojawienia się problemu. Uzyskiwane efekty mogą bowiem zależeć od kilku czynników: doświadczenia specjalisty przeprowadzającego zabieg, predyspozycji pacjenta, opieki pozabiegowej czy nawet liczby sesji terapeutycznych.

Jednocześnie warto wiedzieć, że wyżej wspomniane procedury oferują na tyle dobrą skuteczność, że poddanie się im może skutecznie przywrócić równowagę ducha i w przypadku wielu osób – tak właśnie się dzieje.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%