Zamknij
REKLAMA

Zobacz, jakie korzyści da Ci witamina PP

10:03, 18.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Witamina PP jest znana także pod nazwą niacyna. Należy ona do witamin z grupy B. Jest potrzebna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jej niedobór jest groźny i wiąże się z szeregiem zaburzeń. Zobacz, jakie korzyści daje witamina PP.

Działanie witaminy PP na organizm

Witamina PP składa się z nikotynamidu i kwasu nikotynowego. Oba związki są potrzebne organizmowi człowieka w procesach życiowych. Są one prekursorami enzymów, które odpowiadają za przenoszenie wodoru. Tym samym może zachodzić katabolizm białek, węglowodanów, tłuszczów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych.

Witamina PP jest niezwykle ważna dla DNA. Dzięki niej mogą zachodzić procesy naprawcze w jego obrębie. Tym samym zapewniona jest prawidłowa praca wszystkich komórek w organizmie człowieka.

Niacyna bierze udział w syntezie hormonów. Ważna jest przede wszystkim dla tych związanych z rozrodem, czyli testosteronu, progesteronu i estrogenów. Ale organizm potrzebuje jej też do produkcji kortyzolu (tzw. hormonu stresu) i insuliny.

Ponadto witamina PP:

  • reguluje stężenie cholesterolu i trójglicerydów,
  • bierze udział w produkcji erytrocytów,
  • poprawia kondycję włosów i skóry,
  • wpływa dobrze na stan naczyń krwionośnych,
  • bierze udział w produkcji enzymów i soku żołądkowego,
  • wspiera wydalanie toksyn z organizmu.

Witamina PP wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, hormonalnego i nerwowego. Jest czynnikiem, który zapobiega wystąpieniu pelagry – choroby objawiającej się otępieniem, bezsennością i zapaleniem skóry.

Niedobór witaminy PP

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę PP wynosi 16 mg w przypadku mężczyzn i 14 mg w przypadku kobiet. Niższa podaż prowadzi do niedoborów, a te z kolei do wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i nieprzyjemnych dolegliwości.

Sygnałem informującym o niedoborze witaminy PP jest rozwój pelagry. Pojawia się zapalenie skóry, a także dolegliwości ze strony układu nerwowego (bezsenność, otępienie, zaburzenie koordynacji ruchowej). Wiele osób doświadcza bólów głowy, obniżenia nastrojów, zaburzeń trawienia, zwolnienia metabolizmu i pogorszenia się stanu skóry.

Skąd czerpać witaminę PP?

Witamina PP jest obecna w pożywieniu. Zawierają ją takie produkty, jak: pełne ziarna zbóż, mleko, jaja, ryby, drożdże. Dobrą opcją dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości niacyny (zwłaszcza gdy rozpoznano jej niedobór) jest suplementacja. Suplementy diety z witaminą PP mają postać kapsułek łatwych do połknięcia. Często są zestawione razem z innymi witaminami z grupy B.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%