Zamknij

Jak poprawić krążenie krwi?

10:20, 31.03.2022 . Aktualizacja: 10:20, 31.03.2022
Skomentuj

Problemy z krążeniem krwi mogą występować w każdym wieku. Przyczyną zwykle jest brak aktywności fizycznej, choroby układu krwionośnego czy nieodpowiednia dieta. Choć problemy z krążeniem wymagają odpowiedniej diagnostyki lekarskiej, domowe sposoby również mogą okazać się skuteczne w ich zwalczaniu. Jak poprawić krążenie krwi?

Czym objawia się nieprawidłowe krążenie krwi?

Na początek warto wyjaśnić, czym dokładnie objawiają się problemy z krążeniem krwi. Pacjenci zauważają, że ich dłonie oraz stopy są zimne, nawet w upalne dni. Z czasem może pojawić się drętwienie kończyn, a w skrajnych przypadkach nawet chwilowy ich niedowład. Na nogach mogą pojawiać się charakterystyczne "pajączki", które stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale również sygnał alarmowy. Problemy z krążeniem wymagają diagnostyki lekarskiej, bowiem mogą być one objawem poważniejszych chorób. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który skontroluje przede wszystkim ciśnienie krwi, a w razie potrzeby wystawi skierowanie do kardiologa.

Jak poprawić krążenie krwi?

W przypadku niektórych pacjentów konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego np. za pomocą leków oraz suplementów na krążenie mózgowe, jednak o jego przebiegu każdorazowo decyduje lekarz. Zazwyczaj zaleca on stosowanie leków dostępnych na receptę, w konkretnych dawkach. Niemniej jednak krążenie można poprawić również domowymi sposobami - w praktyce wystarczy zmiana stylu życia, aby problemy z krążeniem nie nawracały.

Codzienna aktywność fizyczna

Problem z krążeniem statystycznie częściej występują u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Praca biurowa, brak codziennych ćwiczeń czy zbyt długie przebywanie w jednej pozycji mogą sprawić, że zaczniemy odczuwać problemy z krążeniem krwi. Dlatego tak ważna jest regularna, najlepiej codzienna aktywność fizyczna. Oczywiście, nie chodzi o to, aby się przeforsowywać. Wystarczy każdego dnia wykonać kilka skłonów, przysiadów oraz przejść się na krótki spacer szybkim marszem.

Witamina C w codziennej diecie

W codziennej diecie nie powinno zabraknąć witaminy C, która nie tylko uszczelnia naczynia krwionośne, ale również bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Warto mieć na uwadze, że organizm człowieka jest w stanie jednorazowo przyswoić tylko 100 mg witaminy C, dlatego przyjmowanie preparatów wysokodawkowych spowoduje jedynie lekkie zakwaszenie moczu. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w cytrusach, a także w papryce, ziemniakach czy w żurawinie.

Naprzemienny prysznic

Naprzemienne polewanie się ciepłą oraz chłodną wodą (na przykład pod prysznicem) pomaga poprawić krążenie krwi. Powoduje bowiem rozszerzanie się, a następnie zwężanie naczyń krwionośnych, co dodatkowo pozwala oczyszczać je ze złogów. Należy jednak pamiętać, aby nie polewać się ani gorącą, ani bardzo zimną wodą, tak aby organizm nie doznał szoku termicznego.

Dieta bogata w omega-3 i przyprawy

Spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 stanowi istotny element profilaktyki miażdżycy oraz innych chorób układu krwionośnego. Ich źródłem są przede wszystkim ryby, a także pestki czy orzechy. Warto włączyć do swojej diety przyprawy, takie jak ostra papryka, pieprz czy imbir, które mogą usprawniać pracę krwioobiegu. Nie tylko pomogą nam poradzić sobie z problemami z krążeniem, ale również okazują się być bardzo pomocne w redukowaniu ilości soli w diecie. Ta bowiem nie sprzyja pracy układu krwionośnego, a wręcz przeciwnie, bowiem powoduje zwiększenie ciśnienia krwi. Sól warto zatem stopniowo eliminować, zastępując ją innymi, najlepiej ostrymi przyprawami.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%