Zamknij

Nowalijki. Jak je jeść?

14:30, 31.05.2022 M. F. Aktualizacja: 09:41, 02.06.2022
Skomentuj fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Młode, wiosenne warzywa to właśnie nowalijki. Wielu czeka na nie niecierpliwie wraz z zakończeniem zimy. Okresem w jakim możemy w pełni korzystać z tych darów natury przypada na miesiące od marca do połowy czerwca.

Nowalijek w codziennej diecie nie może zabraknąć. Stanowią one cenne źródła witamin i minerałów, bardzo potrzebnych organizmowi. Za ich pomocą można poprawić wygląd skóry czy zapobiec chorobą układu krążenia.

By mieć własne, świeże nowalijki nie trzeba posiadać szklarni czy tunelu foliowego. Można to robić w doniczkach w domu lub na balkonie. W uprawie doniczkowej świetnie sprawdzą się: szczypiorek, natka pietruszki, rzeżucha, wszelkiego rodzaju kiełki czy nawet sałata.

Kiedy już nasze warzywa są gotowe do zbiorów, warto wiedzieć jak je przechowywać by zachowywały swoje wartości. Najlepszym miejscem do tego będzie lodówka, ale warzywa nie mogą być ściśnięte, ani w plastikowych woreczkach. Nowalijki należy owinąć wilgotną ściereczką by nie wysychały. Tak zapakowane warzywa można przechowywać bezpośrednio na półce w lodówce lub w naczyniu. O nowalijkach opowiedziała nam ekspertka w dziedzinie zdrowego żywienia.

fot. Aleksandra Bigott, SYLWETKA Gabinet Dietetyczny

„Nowalijki to warzywa, które na straganach i w sklepikach pojawiają się już z początkiem marca. Są one bardzo zdrowe i pełne witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego. Do nowalijek zaliczamy przede wszystkim młodą kapustę, botwinkę, szczaw, rzodkiewkę, młodą marchew, sałatę, pomidory, ogórki, pietruszkę. Nowalijki są nisko kaloryczne i możemy je spokojnie spożywać w dużych ilościach, traktować jako zdrową przekąskę pomiędzy posiłkami, czy robić z nich zdrowe sałatki i zupy. Zbilansowana dieta która zawiera nowalijki, to istotny element profilaktyki zdrowia. Nać pietruszki i korzeń pietruszki są wykorzystywane w przypadku kamieni nerkowych, w stanach zapalnych pęcherza moczowego, przy zatrzymaniu wody w organizmie czy w celu pobudzenia trawienia, ponieważ pietruszka ma działanie diuretyczne. Pomidor natomiast jest dobrym źródłem potasu ponieważ obniża ciśnienie krwi, reguluje pracę serca, zawiera również likopen, który jest antyrakowy. Dodatkowo zawiera dużo wody, a w związku z tym jest mało kaloryczny. Pomidory mają też działanie zasadotwórcze tj. odkwaszają organizm. Nowalijki warto wprowadzić do diety, gdyż wspomagają procesy odchudzania.” -  Aleksandra Bigott SYLWETKA Gabinet Dietetyczny.

(M. F.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%