Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać najlepszy stopień twardości materaca?

00:00, 14.06.2022 | materiał partnera

Dobrze dobrany materac poprawia jakość naszego snu i sprawia, że możemy każdego ranka budzić się wypoczęci i w dobrym nastroju. Materace dostępne w sklepach znacznie się jednak od siebie różnią: ceną, wymiarami, sposobem wykonania i poziomem twardości. Zwłaszcza ta ostatnia cecha materacy jest szczególnie istotna - odpowiednia twardość podłoża do spania sprawia, że nasze ciało może wypoczywać w odpowiedniej, zdrowej pozycji. W jaki sposób dobrać twardość materaca do swoich potrzeb?

Twardość materaca - dlaczego to ważne?

Twardość materaca ma naprawdę ogromne znaczenie. W dużej mierze - ze względu na osobiste preferencje każdego z nas. Jedni czują się najlepiej, gdy w czasie wypoczynku ich ciało zapada się w miękkie podłoże, inni przeciwnie, potrzebują stabilnego podparcia. W społeczeństwie krąży wiele mitów dotyczących wyższości materacy twardych nad miękkimi - lub też odwrotnie. W rzeczywistości jednak każdy z nich ma swoje zalety, trzeba więc po prostu wiedzieć, czego właściwie potrzebujemy.

Materac o odpowiednim stopniu twardości jest w stanie podczas snu odciążać kręgosłup, zapewniać mu stabilne podparcie i umożliwiać rozluźnienie mięśni. Na takim materacu ciało układa się w naturalnej dla kręgosłupa pozycji, a my czujemy się swobodnie i komfortowo. To, czy jest nam podczas leżenia wygodnie, można sprawdzić w bardzo prosty i szybki sposób jeszcze na etapie kupowania materaca: wystarczy po prostu położyć się na wybranym modelu podczas wizyty w sklepie. Zazwyczaj wystarczy kilka minut, by przekonać się, czy dany materac będzie dla nas odpowiedni.

Stopnie twardości materacy

Twardość wszystkich dostępnych w sklepach materacy oznaczana jest w tej samej skali. Możemy wybierać spośród czterech stopni twardości:

H1 - materac miękki

Takie materace przeznaczone są dla osób ważących do 50 kilogramów. Nadają się więc dla dzieci, nastolatków i dorosłych o drobnej budowie ciała, którzy lubią spać na miękkim podłożu. Nie należy go wybierać, jeśli ważymy więcej: nie będzie w stanie zapewnić dostatecznego podparcia dla naszego ciała.

H2 - materac średnio miękki

Materace średnio miękkie nadają się dla osób, których masa ciała znajduje się w przedziale 50-80 kilogramów. W tym przedziale mieści się znaczna część kobiet oraz szczupli mężczyźni. Materace typu H2 i H3 wybierane są przez kupujących najczęściej. 

H3 - materac średnio twardy

To kolejna popularna i chętnie wybierana twardość materaca. Dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które ważą nieco więcej (80-100 kilogramów). Wybierany jest także przez osoby, które preferują spanie na twardszym podłożu. 

H4 - materac twardy 

Najtwardsze materace są wybierane dość rzadko - nie są odpowiednie dla każdego. Przeznaczone są dla tych, którzy ważą powyżej 100 kilogramów, a jednocześnie czują się komfortowo, śpiąc na twardym podłożu. Ten wybór zdecydowanie warto przetestować przed zakupem - by przekonać się, że na pewno nam odpowiada. 

Konsekwencje nieodpowiedniej twardości materaca

Spanie na niewłaściwie dobranym materacu może zauważalnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Niestety, wielu z nas ma tendencję do bagatelizowania tego problemu - myślimy, że to jedynie kwestia mniejszego komfortu. Nic bardziej mylnego: zły materac może przyczyniać się między innymi do problemów z kręgosłupem i układem krążenia, a konsekwencje niskiej jakości snu wpływają na praktycznie każdy aspekt naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. 

Zbyt twardy materac sprawia, że leżące na nim ciało doznaje zbyt silnego ucisku w miejscach, które najbardziej przylegają do podłoża. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale również szkodliwe dla układu krążenia: może prowadzić do utrudnionego przepływu krwi i drętwienia palców. Twarde materace nie są też odpowiednie dla osób ze skoliozą - mogą przyczyniać się do pogłębiania wad postawy. Materac zbyt miękki nie zapewnia ciału dostatecznego podparcia. Ciało zapada się, a kręgosłup przyjmuje nienaturalne ułożenie. Prowadzi to często do bólu pleców, karku i szyi, a także do nadmiernego napięcia mięśni. 

Jak dobrać twardość materaca? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny - jest to kwestia indywidualna, a wybór musi uwzględniać zarówno stan zdrowia, budowę ciała, jak i osobiste preferencje danej osoby. Można jednak kierować się pewnymi ogólnymi zasadami, by jak najlepiej dopasować materac do swoich potrzeb. Warto poświęcić na to odpowiednią ilość czasu i uwagi, ponieważ dobry materac to gwarancja wygodnego snu, zdrowia i lepszego samopoczucia. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%