Zamknij

Czym jest trądzik różowaty i jak sobie z nim radzić?

11:07, 14.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:07, 14.10.2022
www.pexels.com www.pexels.com

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skórna, z którą zmaga się wiele osób. Nierzadko jest on mylony z wypryskiem kontaktowym lub innymi dermatozami. Dolegliwości tej nie powinniśmy mylić również z trądzikiem pospolitym, ponieważ są to dwa zupełnie odmienne stany. Ten pierwszy zazwyczaj dotyczy osób w okresie dojrzewania. Drugi jednak wyłącznie dorosłych i nierzadko pojawia się nawet po 40 roku życia. Czym dokładnie jest trądzik różowaty i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry, która dotyczy nawet 10% populacji osób w wieku 30-50 lat. Objawia się ona rumieniem, krostkami, grudkami, a także poszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Zazwyczaj zmiany te są widoczne na policzkach, czole i nosie. Chorzy odczuwają również pieczenie i palenie miejsc, w których pojawił się rumień.

Przyczyny trądziku różowatego

Mimo że przyczyny powstawania trądziku różowatego są nierzadko bardzo złożone, to jednak istnieją pewne czynniki, które mogą sprzyjać tej chorobie. Wśród nich wymienia się przede wszystkim stres, ciężkostrawną dietę i spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, zaburzenia miesiączkowania, zbyt częste korzystanie z basenów, saun i kąpieli słonecznych.

Jak widać na rozwój choroby wpływają więc zarówno czynniki genetyczne ale i psychogenne, atmosferyczne, a także pokarmowe. Trądzik różowaty bardzo często pojawia się również u osób cierpiących na schorzenia endokrynologiczne, różnego rodzaju alergie i nadciśnienie tętnicze.

Trądzik różowaty a pielęgnacja skóry

Osoby, które walczą z trądzikiem różowatym, powinny wiedzieć, jak ważnym aspektem w tym przypadku jest właściwa pielęgnacja skóry. Czasami może przynosić ona znacznie lepsze efekty niż nawet leczenie farmakologiczne. Dlatego należy szczególną uwagę zwracać na składy kosmetyków, które chcemy stosować.

Preparaty takie powinny być pozbawione alkoholu, silnych detergentów, substancji zapachowych, a także barwników. Wszystkie wymienione składniki mogą powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych. Najlepiej jeżeli produkty takie to hipoalergiczne dermokosmetyki dedykowane skórze wrażliwej, atopowej lub właśnie z trądzikiem różowatym. Warto również postawić na kosmetyki, które wzmocnią warstwę hydrolipidową skóry, aby czynniki drażniące nie mogły tak łatwo przedostać się w jej głąb.

Trądzik różowaty a unikanie czynników drażniących

Poza unikaniem czynników drażniących, które mogłyby znaleźć się w kosmetykach, należy zadbać również o swoją dietę, ponieważ często to ona powoduje nasilenie trądziku różowatego. Trzeba więc unikać ostrych i tłustych potraw, spożywania czerwonego mięsa i alkoholu, a także produktów zawierających histaminę.

Bardzo istotna jest również ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ to promieniowanie UV nierzadko powoduje zaostrzenie objawów trądziku różowatego. Codziennie należy stosować hipoalergiczne kosmetyki z wysokim filtrem i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Również gwałtowne zmiany temperatur, mróz czy wiatr powodują powstawanie rumienia na twarzy, dlatego warto unikać takich sytuacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%