Zamknij
REKLAMA

Pożyczka pozabankowa online – jak wygląda proces jej przyznawania?

10:29, 21.10.2019 | materiały partnera

Pożyczka pozabankowa to coraz popularniejszy w Polsce sposób na finansowanie zarówno małych, jak i dużych wydatków. Pomimo tego, że Polacy nadal często sięgają po ofertę banków, to jednak firmy pożyczkowe działające w Internecie nie narzekają na brak klientów. Przyciągają ich prostym procesem pożyczkowym i minimalnymi formalnościami.

Koszty życia w Polsce, w ostatnim czasie znacząco wzrosły. Tak uważa 7 na 10 Polaków badanych przez Kantar Millward Brown. Według deklaracji respondentów kwoty comiesięcznych rachunków wzrosły o 61% w porównaniu do roku 2015. Obecnie statystyczne gospodarstwo domowe co miesiąc ma do zapłaty 1572 zł różnych zobowiązań, kilka lat temu była to suma 976 zł. Tylko 25% ankietowanych twierdzi, że dzisiejsze koszty życia w naszym kraju są normalne, a 4% uważa je za niskie.

Najbardziej dotkliwie zwiększone wydatki i opłaty odczuwają osoby z wykształceniem podstawowym (82%) oraz emeryci i renciści (80%). Więcej Polacy płacą za podstawowe rachunki jak prąd, telefon, woda oraz wywóz nieczystości. Więcej płacimy również za raty pożyczek i kredytów (706 zł), jednak z takimi kosztami zmaga się tylko 39% gospodarstw domowych. Dodatkowo 19% ankietowanych spłaca raty kredytu hipotecznego, których średnia wysokość to 1173 zł. Wzrost kosztów utrzymania przekłada się na wzrost zainteresowania pożyczkami.

– Rynek pożyczkowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Z pożyczek korzysta wielu Polaków, zwłaszcza tych, dla których droga do kredytu bankowego jest zamknięta z różnych przyczyn – mówi ekspert firmy pożyczkowej Aasa Polska.

– Zbyt niskie dochody, brak zdolności kredytowej lub inne zobowiązania sprawiają, że banki odrzucają wnioski wielu Polaków. Szukając alternatywy, trafiają oni do sektora pozabankowego, w którym proces pożyczkowy i formalności są dużo prostsze. Druga i rosnąca kategoria klientów to osoby, które bez problemu mogą dostać kredyt w banku, ale wybierają firmy pożyczkowe, chcąc uniknąć kolejek i skomplikowanych procedur. Tego nie ma na rynku pozabankowym. Za to jest na przykład pożyczka ratalna, która jest bardzo podobna do bankowego kredytu gotówkowego – podkreśla ekspert.

Korzystając z pożyczki pozabankowej online, nie trzeba się martwić o uciążliwe formalności. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda proces pożyczania pieniędzy przez Internet.

Rejestracja i formularz pożyczkowy

Każdy klient, który chce skorzystać z pożyczki pozabankowej online, musi wejść na stronę internetową wybranej firmy pożyczkowej. Proces pożyczkowy prześledzimy na przykładzie pożyczki ratalnej, bo ten produkt stał się ostatnio bardzo popularny. Dla zobrazowania procedury skorzystamy z rozwiązań stosowanych przez firmę Aasa Polska.

Na stronie www pożyczkodawcy może zapoznać się z ofertą i sprawdzić warunki oraz koszty zobowiązania. Najczęściej można to zrobić za pomocą suwaka kalkulatora, ustawiając potrzebną kwotę i dogodny okres spłaty. Dzięki temu dowiemy się, ile będzie wynosiła miesięczna rata, ewentualna opłata przygotowawcza i prowizja. Dodatkowo kalkulator wyliczy wartość oprocentowania, odsetek, RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) oraz łączną kwotę do spłaty.

Jeśli podane na stronie wyliczenia są satysfakcjonujące, możemy rozpocząć procedurę pożyczkową. Aby to zrobić, najpierw musimy zarejestrować się w systemie pożyczkodawcy. Do tego najczęściej potrzebny jest PESEL oraz numer telefonu, na który zostanie przesłany kod niezbędny do logowania. Czasami zalogować się do panelu klienta można również za pomocą mediów społecznościowych. Po wstępnej rejestracji i zalogowaniu należy wypełnić formularz. Trzeba do niego wpisać swoje dane osobowe, numer telefonu, konta bankowego oraz podać podstawowe informacje o dochodzie. Po wypełnieniu wniosku musimy go przesłać online do firmy pożyczkowej. Więcej na ten temat można się dowiedzieć pod linkiem https://www.aasapolska.pl/pozyczka-ratalna-na-dowod.

Procedury pożyczkowe

Wniosek o pożyczkę po dotarciu do pożyczkodawcy zostaje poddany analizie i sprawdzeniu. Przede wszystkim na podstawie podanych w nim danych zostaje wyliczona zdolność kredytowa pożyczkobiorcy, obliczenie są dokonywane poprzez porównanie dochodów i wydatków. Na podstawie tych wyliczeń pożyczkodawca wie, czy klient będzie mógł spłacić w terminie pożyczkę. Po dokonaniu takiej analizy pożyczkobiorca jest także sprawdzany w bazach dłużników oraz w Biurze Informacji Kredytowej.

Jeśli wnioskodawca pozytywnie przejdzie te procedury, zostaje poproszony o dokonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę z własnego konta. To najczęściej przeprowadzana przez firmy pożyczkowe procedura kontrolna, która ma potwierdzić, że wnioskodawca jest tym, za kogo się podaje we wniosku. Jeśli przelew zostanie wykonany poprawnie i zaksięgowany u pożyczkodawcy, pożyczka zostanie przelana na rachunek klienta. Natomiast umowa wraz z harmonogramem spłaty jest przesyłana w formie elektronicznej na e-mail. Cały proces pożyczkowy z reguły trwa kilkanaście minut.

Jeśli klient ma niską zdolność kredytową lub niespłacone zobowiązanie nie przekreśla to całkowicie jego szans na pożyczkę. Pożyczkodawca rozpatruje każdy wniosek indywidualnie, dlatego wnioskujący może otrzymać propozycję innej oferty, np. z niższą kwotą zobowiązania lub na innych warunkach.

Wzięcie pożyczki pozabankowej jest dużo prostsze niż skorzystanie z kredytu bankowego. Mniejsze wymagania, minimum formalności i szybki proces pożyczkowy to duże atuty sektora pożyczkowego. To właśnie one sprawiają, że klienci coraz częściej sięgają po pożyczki dostępne online. Dodatkowym atutem takiej formy pożyczania jest możliwość załatwienia wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. To pozwala oszczędzić czas i koszty związane z dojazdem do pożyczkodawcy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%