Zamknij

Zdrowe nawyki pracownika biurowego

15:31, 29.11.2019 artykuł sponsorowany

Siedzący tryb życia nie służy naszemu zdrowiu. Drobne dolegliwości mogą przerodzić się w stany chorobowe i zmusić do brania zwolnień lekarskich. Nie jest to korzystne ani dla pracowników, ani dla naszego pracodawcy. Leczenie, wizyty u dietetyka czy fizjoterapeuty wymagają ponoszenia kosztów. Wystarczy wypracować kilka dobrych nawyków i typowe dolegliwości pracownika biurowego przestaną stanowić zagrożenie.

Regularne, zdrowe posiłki

Postarajmy się tak zaplanować obowiązki zawodowe, by wygospodarować czas niezbędny na spożycie posiłków. Jeśli przebywamy w pracy 8 godzin, powinniśmy zjeść minimum jeden, a najlepiej dwa zdrowe posiłki. Zadbajmy, by nasze jedzenie było urozmaicone, bogate w nieprzetworzone produkty, warzywa i zdrowe oleje. Pożywnymi dodatkami są jaja, ryby, dobrej jakości mięso czy ser. Jeśli przed wyjściem do pracy zdążymy zjeść śniadanie, wystarczy mieć ze sobą sałatkę z białkowym dodatkiem oraz niewielką przekąskę. W postaci korzystnych dla zdrowia przekąsek świetnie sprawdzają się orzechy i suszone owoce. Koktajle owocowo-warzywne zapewnią niezbędne minerały oraz witaminy, więc warto zabierać je do pracy. Idealny posiłek pracownika powinien być także wygodny w przygotowaniu i zjedzeniu. Z troski o współpracowników lepiej unikać intensywnie pachnących dodatków.

Przerwy na oddech

Warto od czasu do czasu wstać od biurka i wyjść na zewnątrz lub stanąć przy otwartym oknie. Korzystając ze świeżego powietrza wykonajmy kilka głębokich wdechów, co pomoże dotlenić zmęczony mózg. Aby zadbać o wzrok podczas długiej pracy przy komputerze, róbmy sobie dużo krótkich przerw, w czasie których popatrzmy na daleko położone obiekty. Wystarczy kilka sekund, by odciążyć zmęczone oczy.

Odrobina ruchu

Jeśli dłuższy czas siedzimy w pozycji pochylonej nad biurkiem, szybko zaczniemy odczuwać dolegliwości ze strony kręgosłupa czy kolan. W pracy rzadko są warunki na rozbudowaną aktywność fizyczną, jednak warto od czasu do czasu wstać, porozciągać się czy przejść po schodach. Systematyczne podejmowanie drobnych ćwiczeń z pewnością poprawi komfort pracy oraz zmniejszy ból mięśni i stawów. Idealnie byłoby wygospodarować minimum trzy razy w tygodniu godzinę czasu na ćwiczenia na siłowni, basenie czy na zajęciach fitness. Dobrym pomysłem są także spacery lub bieganie. Pozytywne dla zdrowia efekty może przynieść zamiana samochodu na rower podczas dojazdu do pracy, a jeśli odległość nie jest duża, można przejść się do biura pieszo.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%