Zamknij

Jesienne porządki – przegląd dachu przed zimą

17:20, 27.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:21, 27.10.2021

W naszej strefie geograficznej jesień od stuleci była czasem przygotowań na zbliżający się okres chłodów. Zbiory płodów rolnych, magazynowanie żywności, uszczelnianie domostw były wpisane w naturalny kalendarz prac w gospodarstwach domowych. W naszych czasach przygotowania mają nieco inny, bardziej kontrolny charakter. Polegają na sprawdzeniu przez właścicieli budynków mieszkalnych, gospodarczych czy przemysłowych, czy ich stan techniczny odpowiada nadejściu trudnych warunków atmosferycznych. Jesień to naturalna pora na sezonowy przegląd dachu!

Czemu służy przegląd dachu?

Można go porównać do badań profilaktycznych, których celem jest wykrycie chorób na wczesnym ich etapie i wyleczenie, zanim pacjent odczuje ich skutki. Budynki mają również swoje „czułe punkty”, bardziej podatne na zniszczenia fizyczne lub procesy starzeniowe.

I tak, skoro główną, niepodważalną funkcją każdego dachu jest zapewnienie mieszkańcom schronienia przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi (słońcem, wiatrem, opadami), to każde rozszczelnienie czy uszkodzenie mechaniczne albo wywołane przez korozję czy skutki promieniowania UV, nie naprawione w porę osłabia ochronne funkcje dachu i skraca jego żywotność. W ostateczności, wieloletnie zaniedbania mogą doprowadzić do zniszczeń całej konstrukcji dachu, a nawet budynku.

Ponieważ inwestorowi bez wykształcenia budowlanego nie sposób ocenić skali problemu, producenci pokryć dachowych rekomendują, aby przegląd i serwis dachu powierzyć profesjonalnej ekipie dekarskiej.

Przegląd dachu – co należy sprawdzić?

Właściciel budynku, nawet podczas planowanych prac w ogrodzie, może samodzielnie obejrzeć stan orynnowania. Powinien usunąć z rynien zalegające w nich zanieczyszczenia takie jak igliwie, liście czy gałęzie oraz sprawdzić przepustowość rur spustowych. Wystarczy zwykła drabina, rękawice i wąż ogrodowy z wodą. Przy okazji może sprawdzić, czy i w jakich miejscach doszło do rozszczelnienia połączeń w systemie rynnowym, gdzie rozpoczął się proces korozji i w jakim stanie są mocowania. Z pewnością wyniki takiej wstępnej kontroli skrócą czas profesjonalnego przeglądu dachu.

Przegląd samego dachu i prace na wysokościach powinno się zostawić dekarzom. Zazwyczaj wizyta trwa od jednej do kilku godzin i sprowadza się do skontrolowania:

  • stanu powłok zabezpieczających - w przypadku blachodachówki
  • systemu komunikacji dachowej - schodków i ław kominiarskich
  • uszczelnień dekarskich (np. wokół komina, okien dachowych) – pod kątem spękań i rozszczelnień
  • rynien koszowych (koszy dachowych) - ich czystości i szczelności.

Data przeglądu i ewentualne zalecenia odnośnie do serwisu dekarz powinien odnotować w „książce serwisowej dachu”. Jeśli właściciel domu jej nie posiada, jej wzór może pobrać z Internetu lub dokonać zapisu w zwykłym zeszycie.

Warto pamiętać, że regularnie przeprowadzany przegląd dachu pozwoli uniknąć większych wydatków, jakie wiążą się z remontem będącym wynikiem wieloletniego zaniedbania. Jeden dzień uwagi poświęconej tej najważniejszej części domu pozwoli jego mieszkańcom na komfortowe życie pod ciepłym i szczelnym dachem przez kolejne lata.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%