Zamknij

Dlaczego Gdańsk to idealne miejsce dla biznesu?

09:27, 02.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:27, 02.08.2022
fot. Mariusz Marcinkowski fot. Mariusz Marcinkowski

Gdańsk, serce Trójmiasta i całej północnej Polski, z racji lokalizacji nad Morzem Bałtyckim stał się mocno rozwiniętym ośrodkiem przemysłu portowego i stoczniowego. Wiele czynników sprawia jednak, że miasto wykreowało się na jeden z ważniejszych rynków biznesowych w branży IT czy centrów usług wspólnych, przyciągając kolejnych inwestorów przede wszystkim z Europy Północnej.

Wysoko rozwinięte obszary kulturowe czy akademickie sprawiają, że w kolejnych latach można spodziewać się stałego rozwoju tego trendu. Gdańsk znajduje się w czwórce (obok Warszawy, Krakowa i Wrocławia) miast, w których najchętniej rejestrowane są startupy. Całe Trójmiasto przewodzi w kwestii napływu zagranicznego kapitału inwestującego w młode biznesy. Szacuje się, że 50 proc. innowacyjnych pomysłów biznesowych działa dzięki klientom z zagranicy. Dla porównania w przypadku Lublina odsetek ten wynosi jedynie nieco ponad 10 proc.

Przez wielu ekspertów Gdańsk jest określany mianem miasta przyszłości. Może świadczyć o tym obecność w pierwszej dziesiątce średniej wielkości miast przyjaznych dla biznesu, według rankingu fDi Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2022/2023. Gdańsk w rankingu miast europejskich zajął w tej kategorii 8. lokatę.

Aktualne oferty rynku komercyjnego w Gdańsku sprawdzisz na portalu Investmap.pl.

Istotnym czynnikiem dla inwestorów wybierających miejsce na rozwój swojego biznesu jest również kwestia warunków życia. Chętniej lokuje się przedsięwzięcia w miejscach, gdzie rodziny czy to właścicieli, czy pracowników, mają dobre perspektywy czysto społeczne. A w tej kwestii Gdańsk jest jednym z czołowych miejsc w Polsce. Duża ilość kin, teatrów, muzeów czy galerii handlowych, dobrze rozwinięta struktura oświatowa czy szeroka oferta imprez i festiwali, to w dalszym ciągu ważny czynnik dla podejmowania decyzji biznesowych.

Nieoceniony potencjał logistyczny

Gdańsk stał się strategicznym ośrodkiem transportowym w tej części Polski i Europy. Ważnym elementem infrastruktury drogowej jest autostrada A1 prowadząca w kierunku południowej części kraju. Lotnisko im. Lecha Wałęsy generuje trzeci (po Warszawie i Krakowie) wynik pod kątem wielkości ruchu pasażerskiego. Istotne jest też dobre skomunikowanie lotnicze z północną Europą. To ważny aspekt dla dużej grupy skandynawskich inwestorów.

Port Gdański – jeden z największych i najważniejszych portów na Bałtyku, zajmujący powierzchnię 3248 ha lądu i 23,7 km nabrzeża. Ilość przeładowywanych towarów stale rośnie, osiągając w 2021 rekordowe 53,2 mln ton, czyli 11 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Te dane zapewniają miastu miano największego portu kontenerowego na Morzu Bałtyckim.

Rynek biurowy Trójmiasta w liczbach

Trójmiasto to czwarty co do wielkości rynek podaży przestrzeni biurowej w Polsce. Z końcem pierwszego kwartału 2022 roku zasoby biurowe były bliskie miliona metrów kwadratowych, osiągając wartość 992,2 tys. mkw. W tym okresie wprowadzono na rynek 31,8 tys. mkw. nowo wybudowanej przestrzeni biurowej. Aktualnie w realizacji znajduje się 68 tys. mkw. z czego większość właśnie w samym Gdańsku. Ogólnopolski trend wzrostu poziomu pustostanów nie ominął Trójmiasta, osiągając z końcem marca 2022 roku poziom 14,3 proc., co mimo wszystko jest jednym z najniższych wyników w kraju. Za czynsz wyjściowy przyjdzie nam zapłacić od 10,5 do 15 euro/mkw. miesięcznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%