Zamknij
REKLAMA

CIT-8 załączniki

09:45, 30.11.2017 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Fot. materiał partnera

W wielu sytuacjach do podstawowych obowiązków podatnika oprócz składania deklaracji i opłacania kwoty podatku na rachunek bankowy organu podatkowego należy wypełnienie dodatkowych załączników. W przypadku CIT-8 przewidzianych jest ich aż pięć.

CIT-BR

Jest informacją o odliczeniach od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na specjalną działalność badawczo-rozwojową (stąd skrót nazwy załącznika BR). Jest to relatywnie nowy załącznik (wprowadzony od stycznia 2016 roku), z którego należy skorzystać, jeżeli podatnik chce rozliczyć ulgę przysługującą z tytułu przekazywania środków na określone działania z zakresu badania i rozwój. Tutaj jako koszty kwalifikowane wskazywane są przede wszystkim:

  • wynagrodzenia specjalistów (pracowników) z zakresu działalności badania i rozwój,
  • wydatki ponoszone na ekspertyzy, doradztwo oraz nabywanie wyników badań naukowych BR,
  • wydatki ponoszone na materiały i surowce niezbędne do działania i rozwoju BR,
  • koszty korzystania z odpowiedniego sprzętu, w tym odpisy amortyzacyjne w działalności badawczo-rozwojowej z odpowiednimi wyjątkami.

CIT-D

Skrót „D” wskazuje na darowizny. Załącznik został stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy w ramach swojej działalności chcą i wspierają specjalne organizacje, których funkcjonowanie bardzo często zależne jest od tej formy finansowania. W dokumencie zawarte są informacje zarówno o przekazywanych, jak i otrzymywanych darowiznach, celach, na które środki zostały przeznaczone oraz dane darczyńców.

CIT-8/0

Podstawowy załącznik popularnie wykorzystywany razem z deklaracją CIT-8. Jest to duży zbiór danych o wykorzystywanych przez podatnika:

  • odliczeniach od dochodu i podatku,
  • dochodach wolnych i zwolnionych od podatku.

Z założenia należy złożyć go, jeżeli w ciągu danego roku podatkowego miało miejsce określone zdarzenie mające skutki podatkowe. CIT-8/0 przeznaczony jest więc dla podatników, którzy:

  • uzyskują dochody określone w przepisach powołanych w formularzu wolnych od podatków, które przeznaczane są na cele statutowe,
  • odliczają stratę z lat ubiegłych, darowizny i inne możliwe kwoty przywołane w przepisach,
  • dokonują odliczeń na wydatki inwestycyjne i na nabycie nowych technologii.

CIT-ST

Jest załącznikiem skierowanym do podatników, którzy prowadzą swoją działalność w różnych gminach. Często bowiem dochodzi do sytuacji, że siedziba podmiotu gospodarczego znajduje się w jednym miejscu, a zakłady w różnych rejonach kraju. Podatnik ma obowiązek wskazywania podziału prowadzonej działalności czy powstawania dochodów. Wszystko po to, aby nie dochodziło do sytuacji, że tylko gmina siedziby podmiotu uzyskuje przychody z tytułu podatków, a gminy (gdzie fizycznie często prowadzona jest produkcja i potrzebna infrastruktura publiczna) nie uzyskują nic.

SSE-R

Załącznik skierowany do podmiotów, które prowadzą działalność lub dotyczą ich przepisy o tak zwanych specjalnych strefach ekonomicznych. Przeznaczony jest przede wszystkich dla beneficjentów pomocy publicznej oraz wspólników spółek osobowych, które prowadzą działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone