Zamknij

Gięcie blach - jak wygląda?

14:43, 08.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:03, 25.03.2021
Skomentuj

Gięcie blach – co to jest?

Gięcie blach polega na zmianie wyglądu obrabianego przedmiotu w taki sposób, by zmieniła się jego krzywizna. Gięcie blachy jest procesem, który zachodzi albo w bardzo wysokiej temperaturze, albo na zimno. Jeśli blachy są dość cienkie, wówczas gniesz je na zimno, gdyż w przeciwnym razie mogłyby się odkształcić. Z kolei gięcie blach grubych najlepiej przeprowadzać w wysokiej temperaturze, kiedy staje się ona bardziej podatna na odkształcenia.

Gięcie blach – jakie są metody?

Możesz wyróżnić takie metody gięcia:

  • gięcie blachy na prasach z wykorzystaniem tłoczników,
  • gięcie blachy przy pomocy walców,
  • gięcie blachy poprzez przeciąganie.

Gięcie blachy możesz również wyróżnić ze względu na etapy zachodzącego procesu. Wyróżnisz więc:

  • gięcie blachy sprężyste,
  • gięcie blachy plastyczne,
  • gięcie blachy poprzez dotłaczanie.

Jeśli chodzi o najpopularniejszą metodę gięcia blachy, to jest nią z pewnością gięcie na prasach. W tym celu wykorzystujesz podczas procesu prasy krawędziowe. Maszyny te mają różną siłę nacisku, jak i różną długość gięcia blachy. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na takie urządzenie, które zapewnia ci dłuższą długość gięcia blachy. Będzie to dobry wybór zwłaszcza wtedy, gdy wiesz, że masz do zgięcia długą blachę.

Musisz więc wiedzieć, że nie każda firma będzie w stanie zrealizować takie twoje zamówienie, jeśli nie dysponuje odpowiednią prasą. Urządzenia te różnią się między sobą siłą nacisku, która może wynieść osiemdziesiąt ton, jak i ponad tysiąc ton. Jeśli chcesz, aby po gięciu blacha była możliwie jak najdłuższa, wówczas potrzebna będzie prasa o większym nacisku.

Gięcie blachy z wykorzystaniem walców wybierasz wtedy, gdy chcesz otrzymać rury ze szwem, czy płaszcze zbiorników. Musisz pamiętać o tym, że płaszcze zbiorników wytworzysz praktycznie z każdej blachy, czyli z blachy o różnej grubości. Podczas gięcia blachy dochodzi do różnych zabiegów, jakie mają na celu odpowiednie wyprofilowanie zginanego materiału. Możesz więc wyróżnić pod tym względem:

  • wyginanie,
  • zaginanie,
  • zwijanie,
  • zawijanie,
  • profilowanie,
  • prostowanie.

Z wykorzystaniem walca możesz giąć blachę w postaci rur i profili (walcowanie wzdłużne). Walcowanie to polega na umieszczeniu materiału między trzema walcami. Jeśli natomiast chcesz wyprostować blachę, wtedy tę czynność możesz przeprowadzić za pomocą specjalnej prasy, bądź również za pomocą walców. Natomiast gięcie blachy poprzez przeciąganie pozwala na wytworzenie takich elementów, jak rury, kształtowniki, czy paski blachy.

Gięcie blach – jakie jest zastosowanie?

Gięcie blachy wykonuje się najczęściej na potrzeby różnych konstrukcji wykorzystywanych podczas prac budowlanych. Gięcie blachy jest niezbędne, jeśli chcesz wykończyć dach. Gięcie blachy jest również szeroko przydatne w różnych dziedzinach przemysłu.

Gięcie blach – gdzie zamówić?

Jeśli jesteś zdecydowany i chcesz zamówić gięcie blach, wybierz gieciewalcowanie.pl. To profesjonalny serwis, w którym uda ci się wykonać gięcie blachy na dowolny profil. Ze względu na fakt, że firma ta korzysta z nowoczesnych urządzeń, czas oczekiwania na wykonanie odpowiednich elementów nie jest długi. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%