Zamknij

Jak działa oczyszczalnia biologiczna?

12:16, 04.07.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Istnieje wiele rodzajów oczyszczalni biologicznych. Obecnie coraz popularniejsze są modele, które posiadają kilka komór, a ich konstrukcja przystosowana jest do tego, aby przepływ w zbiorniku wyposażony był w złoże biologiczne, czy też, choćby w układ napowietrzania drobnopęcherzykowego. Oczyszczalnie biologiczne mogą funkcjonować dzięki oczyszczaniu ścieków w sposób tlenowy oraz beztlenowy, a tym samym staje się znacznie skuteczniejsza.

Zasady działania oczyszczalni biologicznych
Co dzieje się ze ściekami na początku pracy oczyszczalni biologicznej?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie pracy oczyszczalni biologicznej ścieki wpływają do osadnika wstępnego poprzez przyłącze. Właśnie w tym miejscu rozpoczyna się pierwszy etap związany z oczyszczaniem. Dopiero później dochodzi do etapów bardziej mechanicznych, w trakcie których osad oraz kożuch zostają oddzieleni, a jeszcze później dochodzi do fermentacji beztlenowej. Wtedy wyodrębniona zostaje woda, dwutlenek węgla, ale też właśnie osad oraz substancje mineralne.

Co dzieje się z podczyszczonymi ściekami?

Ścieki, które docierają do komory osadnika, są już podczyszczone. Jednak to nie koniec ich drogi. Kolejnym krokiem jest dotarcie do komory separacji. Następuje to naturalnie, gdyż przepływanie ich odbywa się po prostu za pomocą grawitacji. Dzięki temu, że ten etap następuje, niemożliwe staje się dopuszczenie do złączenia się ścieków, które docierają do reaktora biologicznego.

Reaktor biologiczny — czyli co dalej dzieje się ze ściekami?

Kolejnym etapem oczyszczania ścieków w najwyższej jakości oczyszczalniach biologicznych jest dotarcie do tzw. reaktora biologicznego. Oczyszczanie odbywa się tam dzięki, stworzonym przez bakterie tlenowe, złożom biologicznym. Jednak, aby mogło w ogóle dojść do takiego rozwoju złóż biologicznych, potrzebna jest bardzo duża ilość specjalnie zaprojektowanych i przede wszystkim wolnostojących kształtek najlepiej polietylenowych. Obecnie bardzo często używa się takie kształtki, które mają za zadanie przede wszystkim stworzyć tak dużą powierzchnię, aby mogło dojść do jak największego rozwoju błony biologicznej.

Jaką rolę odgrywają kształtki?

Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na rolę, jaką w dłuższej perspektywie odgrywają kształtki. W końcu to na nich dochodzi do rozkładu naprawdę wielu różnych substancji, które znajdują się w ściekach i są bardzo szkodliwe. Niektóre substancje zostają utlenione, a następnie wyodrębnia się z nich dwutlenek węgla oraz woda, a także pozostałe części ścieków. Mają one następnie posłużyć jako przyrost żywej masy złoża.

Co dzieje się w końcowej fazie oczyszczania wody?

Na samym końcu oczyszczania ścieków w oczyszczalni biologicznej następuje klarowanie. Ten etap odbywa się w specjalnej komorze klarowania. Ciekawostką może być tutaj fakt, iż ta komora kształtem przypomina odwrócony stożek. Kiedy skończy się etap klarowania, następuje wypłynięcie wody poza oczyszczalnie. Warto podkreślić, że woda zostaje oczyszczona w 97%.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%