Zamknij

Badania audiometryczne. Poznaj ich rodzaje

13:05, 17.09.2018 ?.W Aktualizacja: 13:07, 17.09.2018
Skomentuj

Często to nie sami pacjenci zauważają problem ze słuchem, ale osoby z ich otoczenia. Wtedy wskazana jest wizyta u laryngologa, który dokona określenia rodzaju i głębokości upośledzenia zmysłu słuchu. Pomaga mu w tym szereg badań.

Badanie słuchu to ocena reakcji organizmu powstałej w wyniku stymulacji dźwiękowej. Wykonuje się je przede wszystkim w przypadku osób cierpiących na niedosłuch. Istnieje kilka rodzajów badań narządu słuchu – niektóre z nich wymagają aktywnej współpracy pacjenta (subiektywne). Badania podprogowe określają najcichszy możliwy do usłyszenia dźwięk, nadprogowe natomiast oceniają percepcję dźwięku powyżej progu słyszenia.

Kiedy udać się do laryngologa?

Pierwszymi symptomami ubytku słuchu są trudności ze zrozumieniem rozmówców w hałaśliwym otoczeniu czy przez telefon. Oznakę problemów stanowi także kłopot ze zlokalizowaniem źródła dźwięku. Podejrzenie niedosłuchu jest najczęstszym, jednak nie jedynym powodem do wykonania badań audiometrycznych.

Do laryngologa powinny zgłosić się także osoby cierpiące na zawroty głowy, zaburzenia równowagi czy szumy uszne. Badania audiometryczne wskazane są również w przypadku wszelkich urazów głowy oraz schorzeń mózgu, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wykonuje się je także u pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane.

Rodzaje badań

Laryngolog posiada szereg narzędzi umożliwiających mu dokładne określenie wielkości ubytków słuchu. Najczęściej stosowanym jest audiometria tonalna, stanowiąca jedno z najprostszych badań laryngologicznych, które możesz wykonać m.in. w Warszawie. Przeprowadza się je przy aktywnym udziale pacjenta i przy użyciu specjalnych słuchawek, które na drodze przewodnictwa powietrznego lub kostnego pozwalają określić minimalne natężenie dźwięku, które słyszy osoba badana.

Kolejnymi badaniami są audiometria mowy oraz audiometria w wolnym polu dźwiękowym, pozwalające ocenić zdolność rozumienia mowy przy różnym jej natężeniu. Tympanometria natomiast daje lekarzowi możliwość bezinwazyjnego określenia ruchomości błony bębenkowej i tym samym ocenić kondycję ucha środkowego.

Do najpopularniejszych obiektywnych badań słuchu można zaliczyć: audiometrię impedancyjną, otoemisję akustyczną oraz badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR). Obiektywne badania słuchu nie wymagają aktywnego udziału pacjenta, dlatego najczęściej stosuje się je przy ocenie poziomu ubytków słuchu u dzieci i niemowląt. Przy ABR wykorzystuje się technikę elektroencefalografii polegającej na obserwacji aktywności zarejestrowanej przez ślimak, nerw słuchowy, pień mózgu, ośrodek podkorowy oraz korę mózgową.

Przebieg badań

Większość badań audiometrycznych przeprowadzanych przez laryngologa jest bezbolesna i bezinwazyjna. Podczas wykonywania większości badań audiometrycznych pacjent siedzi w wyciszonym pokoju, mając na uszach ma słuchawki (jeśli badane jest przewodnictwo kostne wykorzystuje się jedną słuchawkę kostną na wyrostku sutkowatym ucha lub na czole). Badania słuchu nie wymagają z reguły specjalnych przygotowań poza oczyszczeniem ucha z zalegającej woskowiny i ewentualnych ciał obcych. Są one także bezpieczne i wolne od powikłań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%