Zamknij
REKLAMA

Odpowiedzialna adopcja – przygotuj się do roli psiego rodzica!

09:03, 29.11.2018 | A.W
Skomentuj

Każdy pies ma inny charakter. Wiedzą o tym właściciele, hodowcy i psi przyjaciele. I muszą dowiedzieć się ci, którzy dopiero planują rozpoczęcie takiej znajomości. Bo właśnie w związku z tymi różnicami zwierzaki potrzebują innych rozrywek, zabaw, innego stylu wychowania. Na szczęście wybór gadżetów jest dziś tak szeroki, że każdy czworonóg znajdzie ten idealny dla siebie.

Dopasowane do charakteru pupila akcesoria dla psów są niezbędnym elementem wyprawki dla szczeniaka. Obok miseczek, mat do nauki higieny i kojca, zabawki są najważniejszym zakupem. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją, musisz się do niej solidnie przygotować. Warto skupić się na nauce – tak, by umieć wyszkolić mądrego zwierzaka, ale nie można zapomnieć także o zakupach. Rzeczy dla psa są niezbędne w procesie jego wychowywania.

Edukacja

Niezależnie od tego, czy planujemy adopcję, czy zakup rasowego psa z hodowli, musimy przyszykować się do roli opiekunów. Dobrym pomysłem jest przegląd najpopularniejszej literatury i… nauka! Tej przecież nigdy za wiele. Każda rasa jest inna, każda ma swoje najczęstsze problemy, choroby i wyróżniające się cechy charakteru.

Zanim przygarniemy takie stworzenie pod swój dach, powinniśmy mieć pewność, że będziemy w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo i ochronę. Wiedza na temat tego, jakie choroby najczęściej nękają braci i siostry naszego psa, pomoże w pielęgnacji, profilaktyce i ewentualnym leczeniu.

Siberian husky ma np. skłonności do chorób autoimmunologicznych, z których wiele dotyczy skóry, buldogi – ze względu na spłaszczony pysk – cierpią na problemy oddechowe, u mopsów z kolei chorują oczy, a u owczarków niemieckich stawy biodrowe.

Opieka

Poza edukacją, rozsądny przyszły opiekun musi zorganizować dopasowaną do rasy i wieku psa wyprawkę. Wyprawka dla szczeniaka będzie się różnić od tej, którą należy przygotować dla dorosłego osobnika. Maluchy potrzebują przede wszystkim mat do nauki czystości, które pozwolą w miarę bezproblemowo przejść przez trudny okres, w którym nie wiedzą jeszcze, że potrzeby fizjologiczne załatwia się poza domem.

Istnieje jednak szereg rzeczy dla psa, które musimy nabyć niezależnie od etapu jego rozwoju. Obroża, smycz, miski, witaminy, odpowiednia karma, legowisko. Wszystko to powinno znaleźć się w naszym domu jeszcze zanim sprowadzimy do niego nowego kumpla.

Rozrywka

Całkiem osobną kategorią są akcesoria dla psów służące do ich kształcenia i zabawy. Nie ma takiego czworonoga, który by nie potrzebował zainteresowania ze strony człowieka, jego czasu i chęci do wspólnych zabaw. Pomocą w kreatywnym ich realizowaniu są wszelkiej maści gadżety – sznurki, zabawki do siłowania się, piłki i gumowe piszczałki.

Zabawkę należy dobrać do wieku i rozmiarów pupila. Malutki maltańczyk będzie miał problem z ogromnymi szarpakami, a spory, dorosły labrador nie potrzebuje już gryzaka.

(A.W)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone