Zamknij

Nawozy dolistne jako lepszy start dla upraw

15:05, 19.12.2018 ?.W Aktualizacja: 16:02, 19.12.2018
Skomentuj

Badania i testy polowe wykazują, iż stosowanie nawozów dolistnych pozytywnie wpływa na wzrost produktywności roślin. I choć jeszcze do niedawna dokarmianie dolistne było uznawane za zbędny i zbyt kosztowny zabieg, to współcześnie coraz więcej osób większą produktywność warzyw i owoców, potrafi przełożyć na realny zysk.

Jesienne nawożenie dolistne uprawnych roślin jednorocznych wiążę się jeszcze z szeregiem innych zalet, a mianowicie: warunkuje rozwój głębokiego systemu korzeniowego, wpływa na utrzymanie prawidłowej barwy liści, a także odpowiada za doprowadzenie roślin do optymalnej fazy przed spoczynkiem zimowym. Skutkiem tego jest fakt, iż zabieg ten wpływa na podniesienie mrozoodporności ozimin. Jesienne nawożenie tego typu roślin powinno im dostarczyć następujące mikroelementy:

  • bor 5g/ha
  • miedź 50g/ha
  • mangan 80g/ha
  • żelazo 60g/ha
  • cynk 20g/ha
  • molibden 0,5g/ha

oraz makroelementy:

  • fosfor 1000g/ha
  • potas 680g/ha

Pozytywne aspekty nawożenia dolistnego

Nie ulega wątpliwości, że podstawowym działaniem w kwestii upraw jest odpowiednie przygotowanie gleby pod zasiewy. Polega to na zbilansowanym zastosowaniu mieszanek doglebowych i materii organicznej, co jest przeprowadzone w oparciu o analizę zasobności gleby i wymagania pokarmowe uprawianych roślin.

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe oraz pogłębiające się zasolenie gleby, przyswajanie składników pokarmowych z ziemi staje się coraz trudniejsze dla większości roślin. Ponadto, składniki te są bardzo często wypłukiwane na głębsze profile, gdzie słabo rozwinięte systemy korzeniowe nie dosięgają. Kolejną problematyczną kwestią jest również susza, która w ostatnich latach występuje coraz częściej w okresie wegetacji w naszym kraju.

Z uwagi na wszystkie wspomniane powyżej przeciwności losu, nawożenie dolistne w wielu przypadkach jest koniecznością, by roślina była w stanie prawidłowo się rozwijać. Badania przeprowadzone przez laboratoria rolnicze dowodzą, iż mikroelementy zawarte w roztworach nawozów dolistnych są znacznie lepiej przyswajane przez rośliny, niż te zawarte w glebie.

Szczególne zalecenia w kwestii stosowania nawozu dolistnego

Niedobory pokarmowe ujawniają się przeważnie w okresie intensywnego wzrostu roślin. Dzieje się tak głównie dlatego, że uprawy nie są w stanie pobrać odpowiedniej ilości składników z gleby, a to ostatecznie odbija się na jakości oraz ilości plonu. Na niedobory składników pokarmowych mają wpływ również warunki pogodowe, które z kolei oddziałują na ilość zasymilowanych związków. Ogromne znaczenie w tej kwestii ma również pH gleby, co jest bardzo istotne w przypadku przyswajania przez rośliny Mg i Ca.

Nawożenie dolistne warto stosować jedynie w wypadku, gdy składniki pokarmowe są w nich dostarczane w postaci rozpuszczalnej i łatwo dostępnej dla rośliny. Najbardziej wartościowe nawozy dolistne cechują się dużą koncentracją składników pokarmowych, rozpuszczalnością w niskich temperaturach wody, a także wysoką tolerancją na mieszalność ze środkami ochrony roślin. Stawiając na odpowiedni preparat, sukces murowany!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%