Zamknij

Różnice pomiędzy laserami 2D, 3D oraz ich zastosowanie

11:55, 26.02.2019 ?.W Aktualizacja: 08:19, 27.02.2019
Skomentuj

Technologia laserowa zapewnia niezwykle precyzyjną obróbkę różnego rodzajów materiałów. Pozwala znacznie zredukować nie tylko koszty produkcyjne, ale i emisję szkodliwych gazów. Ze względu na swoje zastosowanie lasery można podzielić na 2D i 3D. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Cięcie laserowe jest metodą niezwykle elastyczną. Pozwala na obróbkę wielu materiałów o różnych grubościach, dzięki której uzyskać można dowolne kształty. Programowanie obróbki w tym zakresie jest niezwykle szybkie, przez co jakiekolwiek zmiany można wprowadzać na dowolnym etapie produkcji, bez strat czasowych i produkcyjnych. Główną zaletą tego rozwiązania jest bardzo dokładna obróbka, zwłaszcza przy wąskich tolerancjach wymiarowych. Od wielu lat specjaliści rozwijają tę technologię, by sprostać wciąż rosnącym potrzebom produkcyjnym.

Duża popularność techniki cięcia laserowego na rynku spowodowała, że producenci maszyn laserowych na bieżąco opracowują rozwiązania dla wszystkich tych, którzy korzystać chcą z najnowocześniejszych urządzeń. Cieszące się dużym zainteresowaniem są m.in. te działające w technologii 2D. Tego typu maszyny to niezwykle szybkie urządzenia do cięcia, dedykowane rozwiązaniom wysoko elastycznym. Upraszczają one pracę oraz pomagają zwiększyć rentowność produkcji. Wyróżniają się elastycznością, doskonałą dynamiką i najwyższą wydajnością. Jedną z firm oferujących takie rozwiązania jest Prima Power. Jeśli użytkownikowi zależy na bezbłędnej precyzji i szybkości podczas cięcia blach każdej grubości warto przyjrzeć się modelowi Platino Fiber EVO.

Można uznać go za młodszego brata pierwszorzędnego już Platino, który przez wielu klientów uznawany jest za maszynę niezawodną. Osoby zainteresowane wycinarką dedykowaną do cienkich blach, odpowiednim wyborem będzie Laser Genius. Zastosowane w tej maszynie włókna węglowe, syntetyczny granit i napędy liniowe wpływają znacznie na wydajność obróbki. Z kolei dla materiałów wielkościowo ponadnormatywnych zalecany jest nowoczesny Maximo, który bez problemu upora się z niestandardowo dużymi formatami. Maszyny w technologii 2D są zdolne przede wszystkim do obróbki elementów płaskich.

Coraz bardziej popularne stają się obrabiarki laserowe, przeznaczone do obróbki przestrzennej 3D. To główny element, który wyróżnia te urządzenia od 2D. Lasery 3D są zatem w stanie obrobić rury, profile, elementy po tłoczeniu i tym samym umożliwiają wykonanie kompletnej obróbki w jednym procesie, zapewniając nieosiągalną innymi metodami dokładność pasowań. Automatyzacja obróbki jest rozwiązaniem znacznie skracającym jej czas. Inne maszyny 3D znajdują zastosowanie przy cięciu 3D kształtów, tłoczników, elementów giętych itp.

Laser Next

Technologia trójwymiarowego cięcia laserowego stworzyła możliwość bardziej precyzyjnej obróbki materiałów, niż w przypadku metody mechanicznej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników producenci projektują maszyny wykorzystujące tę technologię były jeszcze bardziej zaawansowane i oferujące większe perspektywy, w efektywnym wykorzystaniu podczas procesu produkcyjnego. Zapoznając się z portfolio Prima Power użytkownik może indywidualnie wybrać maszyny zgodnie z własnymi wymaganiami. Jedną z najbardziej flagowych maszyn z zakresu 3D jest Laser Next, dedykowany do cięcia komponentów wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym. Dużym atutem maszyny jest jej niezwykle duża objętość robocza (maksymalnie 4140 x 2100 x 1020 mm), która nadaje się do praktycznie wszystkich rozmiarów części z blachy tłoczonej w 3D i płaskiej. Jej cechy technologiczne pozwalają również na obróbkę nie tylko części trójwymiarowych, ale i dwuwymiarowych, a także łatwe przechodzenie z cięcia na spawanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%