Zamknij
REKLAMA

Usytuowanie domu na działce – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

12:55, 12.03.2019 | ?.W
Skomentuj

Inwestycja w dom jednorodzinny to długotrwały i wieloaspektowy proces, który powinien uwzględniać nie tylko zakup gruntu i wybór odpowiedniego projektu, ale również rozmieszczenie domu na działce. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, żeby nieruchomość była jak najbardziej funkcjonalna i zapewniała domownikom maksymalny komfort?

Wjazd na posesję

Już sam wjazd na działkę może przesądzać o komforcie domu i jego walorach użytkowych. Za najbardziej korzystny układ uznaje się wjazd położony od północy lub wschodu. Wówczas za domem od strony południowej można urządzić nasłoneczniony i dyskretny ogród, który będzie osłonięty przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów bryłą budynku. Z kolei wjazd od południa zmusza inwestorów do urządzenia ogrodu przed nieruchomością, co może wiązać się z koniecznością cofnięcia budynku w głąb działki.

Odległość budynku od granicy działki

Usytuowanie domu na działce jest ściśle regulowane przepisami prawa budowlanego. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od granic działki. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przy równoległym do granicy sytuowaniu ściany domu odległości powinny wynosić co najmniej:

4 metry (w przypadku ściany z otworami okiennymi lub drzwiowymi),

3 metry (w przypadku ściany bez otworów okiennych lub drzwiowych).

Jednocześnie elementy budynku takie jak okapy i gzymsy nie powinny pomniejszać odległości od granicy działki o więcej niż 0,5 metra, a balkony, schody zewnętrzne, tarasy czy werandy – o więcej niż 1 metr. Sporo wątpliwości mogą mieć właściciele niewielkich posesji, dlatego warto dokładnie sprawdzić różne projekty domów na wąską działkę.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: Projekty domów na wąską działkę - jakie są minimalne wymiary działki na której można postawić dom?

Położenie nieruchomości względem stron świata

Z najbardziej korzystne uznawane jest usytuowanie salonu i części dziennej nieruchomości od strony południowej lub południowo-zachodniej – taki układ gwarantuje, że strefa, w której najczęściej przebywają domownicy, będzie jasna i nasłoneczniona. Strefa wypoczynkowa obejmująca sypialnie nie wymaga dużo światła, pomieszczenia te mogą być zatem zlokalizowane od wschodu lub zachodu. Z kolei strefa gospodarcza (pralnia, spiżarnia, kotłownia, garaż) może być położona od północy.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat wyboru działki budowlanej, koniecznie sprawdź również inny artykuł: Wybieramy projekt domu na pochyłą działkę.

(?.W)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone