Zamknij

Psycholog a psychiatra - czym różnią się między sobą?

10:36, 09.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:38, 09.04.2019

Gdy pojawiają się problemy natury psychicznej, warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Kto będzie lepszy – psycholog czy psychiatra?

Wiele osób zamiennie stosuje terminy „psycholog” oraz „psychiatra”. W rzeczywistości jednak odnoszą się one do innych profesji, z których każda ma nieco inne uprawnienia.

Wspólnie z serwisem internetowym http://25fps.pl/ przyjrzeliśmy się bliżej tej kwestii. Kim dokładnie jest psycholog, a kim psychiatra? Jakie usługi oferują? Do kogo warto się zwrócić, gdy potrzebujemy pomocy?

Psycholog i psychiatra – inne profesje, ten sam cel

Psycholog, w tym także psychoterapeuta, a także psychiatra koncentrują się w swojej pracy na tej samej dziedzinie – jest nią psychika człowieka.

Gdy doświadczamy trudności natury psychicznej, na przykład związanych z emocjami, osobowością, wtedy możemy udać się do różnych fachowców w tej dziedzinie. To, do kogo się wybierzemy, zależne jest przede wszystkim od natury problemów.

Psycholog i psychoterapeuta – pomoc w trudnych sytuacjach

Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia. Może zajmować się świadczeniem usług psychologicznych, które polegają na:

  • diagnozowaniu
  • opiniowaniu
  • orzekaniu
  • psychoterapii – po zakończeniu odpowiednich studiów podyplomowych w tym zakresie
  • udzielaniu pomocy psychologicznej

Do psychologa warto udać się wtedy, gdy potrzebujemy diagnozy psychologicznej, a także wtedy, gdy doświadczamy problemów natury psychologicznej o mniejszym nasileniu, które nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie.

Psycholog, który ukończył dodatkowe studia w zakresie psychoterapii może świadczyć także usługi w tym właśnie zakresie. Warto jednak wskazać, że psychoterapeutą może być także przedstawiciel innego zawodu, na przykład lekarz czy pedagog.

Prowadzona przez psychoterapeutę psychoterapia indywidualna, grupowa czy psychoterapia par sprawdzi się jako wsparcie w radzeniu sobie z różnymi problemami, na przykład:

  • depresją
  • napadami lękowymi
  • fobią
  • przedłużającą się żałobą
  • trudnościami w nawiązywaniu kontaktów
  • trudnościami w budowaniu związków
  • obsesyjnymi myślami
  • zaburzeniami odżywiania

Psychiatra – lekarz, który posiada odpowiednie uprawnienia

Z kolei psychiatra jest lekarzem, który posiada odpowiednie uprawnienia, które uzyskał po zakończeniu studiów medycznych.

Psychiatra specjalizuje się w zdrowiu psychicznym, w tym między innymi w diagnozowaniu i leczeniu chorób psychicznych, na przykład choroba afektywna dwubiegunowa (dwubiegunowość, ChAD) i inne zaburzenia osobowości, poważne przypadki depresji, fobie.

Jako lekarz psychiatra posiada odpowiednie uprawnienia do wypisywania recept na leki, może wysłać pacjenta na dodatkowe badania lub skierować go na leczenie szpitalne.

Zatem powyższe informacje wskazują, że do psychiatry powinniśmy udać się wtedy, gdy doświadczamy nasilonych problemów natury psychicznej.

Dokładne wiadomości o ofertach gabinetów psychologicznych, psychoterapeutycznych oraz psychiatrycznych można znaleźć on-line. Do specjalisty możemy zapisać się na NFZ lub prywatnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%