Zamknij

Stomatologia - kiedy konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne)?

10:42, 11.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:45, 11.04.2019
Skomentuj

Nowoczesna stomatologia pozwala nam na uzyskanie wyjątkowych efektów – pięknego uśmiechu na wiele lat. To także zasługa endodoncji, czyli metody leczenia mocno uszkodzonych zębów, które w przeszłości najczęściej usuwano. Teraz można je zachować!

Endodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii, która skoncentrowana jest na leczeniu wnętrza zęba, a dokładnie miazgi zębowej. Leczenie określane jest wtedy mianem endodontycznego albo kanałowego, ponieważ polega na pracy w kanałach zęba.

Leczenie kanałowe, chociaż czasochłonne i drogie, jest najlepszym wyborem wtedy, gdy ząb jest uszkodzony. Kiedy dokładnie przeprowadza się taką procedurę? Odpowiadamy na to w naszym serwisie http://prostoma.pl/!

Na czym polega leczenie kanałowe?

Celem leczenia kanałowego jest usunięcie wnętrza zęba, a dokładnie miazgi zębowej i znajdujących się wewnątrz nerwów, a następnie wypełnienie wnętrza specjalnymi materiałami.

Nowoczesna endodoncja wykorzystuje w tym celu specjalne narzędzia i urządzenia, w tym mikroskopy operacyjne, endometry. Ważna jest również diagnostyka rentgenowska (RTG), która pozwala na ocenę zęba przed, w trakcie, a także po zakończeniu leczenia.

Leczenie najczęściej trwa kilka wizyt, ale możemy przeczytać także newsy, że coraz więcej gabinetów wykonuje zabieg podczas jednej wizyty. Musimy jednak przygotować się wtedy na kilkugodzinny pobyt w gabinecie.

Ząb po leczeniu endodontycznym wygląda tak samo jak ząb zdrowy. Zachowuje również swoje funkcje, dlatego możemy bez problemu jeść, mówić.

Kiedy dokładnie wskazane jest leczenie endodontyczne? Oto informacje, które warto poznać!

Wskazania do wykonania leczenia kanałowego:

  • głębokie ubytki próchnicze – gdy ząb jest mocno zepsuty, dlatego powierzchowne leczenie nie przyniesie odpowiednich efektów
  • stany zapalne miazgi zębowej – dochodzi wtedy do poważnego stanu zapalnego, który wywołuje duże bóle
  • urazy zęba – uszkodzenie zęba może prowadzić do martwicy miazgi, co wymaga leczenia kanałowego
  • zgorzel – spowodowana przez bakterie beztlenowe, które mogą rozwijać się w miazdze zębowej
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – znajdujących się przy wierzchołku korzenia zęba

Warto także zaznaczyć, że leczenie endodontyczne może być konieczne jako wsparcie innych zabiegów stomatologicznych, na przykład przy zakładaniu mostów albo koron zębowych

Co zamiast leczenia kanałowego?

Endodoncja jest bardzo skuteczna w leczeniu chorób zębów – w większości przypadków prawidłowo wykonany zabieg kończy się pełnym powodzeniem.

Niestety, jak wskazaliśmy wcześniej, musimy przygotować się na większy wydatek. W zależności do liczby kanałów zębowych oraz metody leczenia musimy zapłacić od 400 do nawet ponad 1000 złotych za jeden ząb.

Czy istnieje jakaś alternatywa dla leczenia kanałowego? Najprostszy sposób na poradzenie sobie z uszkodzonym zębem to jego wyrwanie. Wtedy konieczne jest uzupełnienie ubytku zębowego. Najtańsza będzie ruchoma proteza zębowa. Więcej zapłacimy za wykonanie mostu, natomiast najwięcej będzie kosztował implant stomatologiczny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%