Zamknij

Studia podyplomowe kluczem do sukcesu zawodowego?

14:12, 30.05.2019 artykuł sponsorowany

Studia podyplomowe to nie tylko decyzja związana z nabyciem nowych umiejętności, ale też przeznaczenie dużej ilości energii na dodatkową naukę. Czy warto się tak męczyć?

Jak podjąć właściwą decyzję dotyczącą studiów podyplomowych?

Nim podejmiemy ostateczna decyzję o studiach podyplomowych, musimy znać powody, dla których chcemy je rozpocząć. To potem znacznie ułatwi nam wybór kierunku oraz uczelni, na której będziemy studiować.

Zdobywanie wiedzy i poszerzanie kwalifikacji to, według większości z nas, inwestycja we własny rozwój. Jeśli zależy nam na tym, aby ta inwestycja nam zwróciła się, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie: „Po co mi studia podyplomowe?”

Najczęstsze powody podjęcia studiów podyplomowych

Powody rozpoczęcia nowych studiów bywają różne i zależą od bardzo wielu czynników. Najczęściej uważamy, że:

  • Dzięki studiom awansujemy i wespniemy się na wyższy szczebel na drabinie zawodowej, czyli osiągniemy upragniony sukces zawodowy,
  • Studia pozwolą nam na znalezienie innej a co za tym idzie lepiej płatnej pracy, dzięki temu poprawi się nasza samoocena ,
  • Studia pomogą nam w rozwijaniu naszych dodatkowych zainteresowań niezwiązanych z wykonywana pracą zawodową, nasza droga do samorealizacji będzie o wiele łatwiejsza,
  • Studia pomagają nam zapomnieć o nielubianej pracy, której na przykład nie chcemy zmieniać z powodu faktu, że jest ona praca dobrze wynagradzaną, połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Decyzję o podjęciu studiów podyplomowych warto podjąć z rozwagą, po przemyśleniu wszystkich argumentów „za” oraz argumentów” przeciw”. Choć i to nie gwarantuje nam sukcesu. Studia podyplomowe mogą okazać się stratą czasu lub być po prostu zbyt trudne.

Czym tak naprawdę są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe Lublin to najczęściej studia odbywające się w weekendy lub popołudniami przez okres dwóch lat (mniej więcej). Wybierając studia podyplomowe musimy dobrze zastanowić się, czego po nich oczekujemy. Jeśli oczekujemy wysokiego poziomu nauczania, to z pewnością warto wybrać studia odbywające się na jednym z uniwersytetów.

Praktyczne podejście do rozpoczęcia studiów podyplomowych

Możemy także podejść do studiów podyplomowych bardziej praktycznie i wybrać uczelnię o charakterze szkoły prywatnej. Często na uczelnię prywatną decydują się osoby, którym zależy nie tyło na zdobyciu wiedzy praktycznej, ale także na budowie sieci kontaktów, które mogą się przydać w przyszłości. Nie bez znaczenia jest również opinia znajomych czy osób, które ukończyły już wybrane przez nas studia podyplomowe. Takie opinie mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że tego rodzaju wypowiedzi mogą być bardzo subiektywne i należy być ostrożnym.

Jakimi względami nie kierować się przy wyborze studiów podyplomowych?

Z pewnością nie należy kierować się kwestiami finansowymi. Budżet nie jest tutaj najistotniejszą kwestią. Jeśli jednak nasz budżet jest naprawdę niewielki możemy poprosić o wsparcie finansowe naszego pracodawcę. W przypadku pracodawcy musimy liczyć się z tym, że w zamian za dofinansowanie studiów podyplomowych pracodawca będzie żądał od nas przepracowania na jego rzecz kilku lat, tak aby koszty jakie poniesie zatrudniający, zwróciły mu się w postaci naszej wiedzy wykorzystywanej w jego biznesie.

Czy warto podjąć studia podyplomowe?

Ogólnie rzecz ujmując – warto podjąć studia podyplomowe, należy jednak pamiętać o tym, czy naprawdę są nam potrzebne do osiągnięcia czegoś więcej. Należy taką decyzję staranie przemyśleć i nie podejmować jej pod wpływem impulsu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%