Zamknij
REKLAMA

Na czym polega spawanie aluminium MIG i jakie są tego zalety?

14:41, 27.06.2019 | materiały partnera

Na czym polega spawanie aluminium MIG i jakie są tego zalety? Spawanie metodą MIG to najczęściej stosowana metoda spawania. Zakłada się, że obejmuje ona ok. 65% wszystkich przemysłowych, łukowych metod wykorzystywanych w spawalnictwie.

Spawanie aluminium MIG

Spawanie aluminium MIG (Metal Inert Gas) określane bywa potocznie jako spawanie półautomatem, półautomatyczne lub jako spawanie migomatem. Nie należy mylić tej metody z metodą MAG, w której jako gaz osłonowy wykorzystywany jest gaz chemicznie aktywny. Metoda MIG bazuje na zastosowaniu gazu chemicznie obojętnego.

W spawaniu metodą MIG wykorzystywany jest łuk elektryczny, który wytwarza się między spawanym materiałem a topliwą elektrodą. Elektrodę stanowi podawany w sposób ciągły z podajnika drut. Strumień gazu osłonowego pełni funkcję ochronną dla łuku oraz jeziorka ciekłego metalu. Jest nim gaz chemicznie obojętny, taki jak hel czy argon.

Powstanie łuku elektrycznego następuje w chwili naciśnięcia na uchwycie spawalniczym odpowiedniego przycisku. Wówczas do drutu zaczyna dopływać prąd. Po zwarciu drutu z materiałem, drut ulega stapianiu. Stapiany drut wraz ze stapianym materiałem łączonym tworzy płynne jeziorko spawalnicze, które krzepnie po oddalaniu łuku. Należy przemieszczać uchwyt wzdłuż spoiny. W przypadku spawania aluminium MIG, jakość spoiny w znacznym stopniu uzależniona jest od umiejętności spawacza oraz czystości łączonych materiałów, drutu i gazu osłonowego.

Zalety spawania aluminium MIG

Zalety tego rodzaju spawania to:

  • Wysoka jakość spoin;
  • Znacznie wyższa wydajność spawania w porównaniu do spawania elektrodami otulonymi;
  • Stosunkowo niski koszt zakupu materiałów spawalniczych – koszty mogą być niższe o ok. 20% w porównaniu z kosztami spawania przy pomocy elektrod otulonych;
  • Opcja automatyzacji i zmechanizowania;
  • Uniwersalność – możliwość spawania w różnych pozycjach różnych metali (np. miedzi, magnezu, aluminium) metali nieżelaznych oraz ich stopów.

Spawanie aluminium MIG to sprawdzona i powszechnie stosowana w spawalnictwie metoda, która pozwala na uzyskanie zadowalających efektów spawania.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone