Zamknij
REKLAMA

Będzie można łatwiej stracić "prawko". Jest data drogowej rewolucji!

15:40, 23.01.2021 | Źródło: Auto Kult
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

To będą historyczne zmiany. 1 czerwca to data nowego porządku, który zapanuje w ruchu drogowym. Kierowców i pieszych czekają gigantyczne zmiany. 

Plan radykalnej poprawy bezpieczeństwa na drogach uchwalony. Posłowie przyjęli nowelizację przepisów drogowych, która wprowadza trzy istotne zmiany mające poprawić poziom bezpieczeństwa.

Nowe przepisy wprowadzają pierwszeństwo pieszych. Chodzi zarówno o tych, którzy przebywają na przejściu, a także dla tych, którzy dopiero wchodzą na tzw. "zebrę". 

Przepis ten ma zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo pieszych i obniżyć liczbę wypadków z ich udziałem poprzez konieczność zmniejszenia prędkości w pobliżu takich miejsc. Podobne przepisy działają już w krajach zachodniej Europy. 

Piesi również będą musieli stosować się do nowych regulacji. Zgodnie z zapisami ustawy w życie wchodzi "zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych". 

Bez zmian natomiast pozostał przepis, który zabrania pieszym wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd.

Co jeszcze się zmieni?

Zaproponowano, żeby pojazdy zachowywały na autostradzie od siebie dystans wynoszący połowę aktualnej prędkości. To również rozwiązanie przeniesione od zachodnich sąsiadów. Teraz kierowca jadący np. 120 km/h będzie musiał zachować 60 m dystansu. Jedynym odstępstwem od tego przepisu ma być manewr wyprzedzania. 

Zmieni się także maksymalna prędkość w terenie zabudowanym pomiędzy godziną 23:00 a 6:00. Do tej pory mogliśmy jeździć z prędkością 60 km/h. Maksymalna prędkość będzie wynosić 50 km/h. 

Posłowie podejmując decyzję o nowelizacji przepisów zdecydowali się na dłuższe vacatio legis. Nowe prawo ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r., a nie jak pierwotnie zakładano tylko 14 dni od ogłoszenia.

(Źródło: Auto Kult)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%