Zamknij
REKLAMA

Wielkie zmiany w przepisach. Dowody osobiste po nowemu

10:37, 28.07.2021 | M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Weszły w życie zmiany dotyczące wydawania dowodów osobistych. Teraz będzie trzeba osobiście udać się do urzędu. Nie będzie możliwości złożenia wniosku przez Internet. 

Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? A może twój zwykły dowód jest jeszcze ważny, a chcesz mieć e-dowód?

Zbliżają się twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. 

Mimo posiadania profilu zaufanego czy e-dowodu nie ma możliwości złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu przez internet. To efekt nowych przepisów. 

- Uwaga! Od dnia 27 lipca 2021 r. nie możesz złożyć wniosku przez internet - informuje w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Brak możliwości złożenia wniosku online jest związany ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.  

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić nieco ponad 1,5 mln Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy "dorosły" dowód.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%