Zamknij

Odszkodowanie za wszczepienie wadliwej endoprotezy

09:52, 11.01.2018 G.B
Skomentuj

W Polsce coraz więcej osób zapada na choroby układu kostnego. Przyczyn takie stanu rzeczy jest bardzo wiele. Do najczęstszych należy zaliczyć brak odpowiedniej aktywności fizycznej i niezdrową dla naszych kości dietę.

Niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego kośćca jest także jego przeciążanie. Stąd podejmowanie zbyt ciężkiej pracy fizycznej, przebywanie przez długi okres dnia w jednej pozycji, czy przebyte urazy znacznie pogarszają stan układu kostnego. Oczywiście wiele schorzeń ortopedycznych można skutecznie leczyć metodami farmakologicznymi i właściwą rehabilitacją. Niestety niektóre z tych przypadłości wymagają leczenia operacyjnego. W skrajnych przypadkach – niestety zdarzających się coraz częściej – konieczna jest „wymiana” zniszczonego elementu układu kostnego. Operacje wszczepienia endoprotez są codziennością polskich oddziałów ortopedycznych. Co zrobić w sytuacji, gdy wykonanie takiej operacji staje się powodem nieodwracalnych szkód w zdrowiu pacjenta?

Skutki wszczepienia wadliwej endoprotezy

Endoproteza jest to element wykonany z materiałów tolerowanych przez ludzki organizm, którego zadaniem jest wspomaganie bądź zastąpienie funkcji uszkodzonego lub utraconego narządu. Operacja wszczepienia endoprotezy wymaga bardzo dużych umiejętności u wykonujących ją chirurgów. Nieprawidłowe przeprowadzenie tej procedury operacyjnej naraża pacjenta na bardzo poważne konsekwencje. Najpoważniejszym skutkiem nieprawidłowego wykonania wszczepienia endoprotezy może doprowadzić do zupełnego pozbawienia funkcji narządu mającego zostać nią zastąpionym, czy poważnego upośledzenia jego działania. Jednak tego typu problemy nie są jedynymi skutkami źle przeprowadzonej operacji wszczepienia endoprotezy. Niemniej ważne od samego przeprowadzenia zabiegu jest dobór odpowiedniego materiału, który ma zostać wczepiony do organizmu. Endoprotezy są wykonane z materiałów tolerowanych przez ludzki organizm, jednak zawsze pozostają ciałem obcym. Zagrożenie wzrasta, gdy endoproteza nie została prawidłowo wykonana. Do najgroźniejszych dla ludzkiego zdrowia i życia należą takie choroby, jak metaloza – wyjaśnia specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym.. Metaloza jest chorobą wywoływaną przez kobalt i chrom wydzielane przez nieprawidłowo wykonaną metalową endoprotezę. Stąd też osoba, której wszczepiono tego typu endoprotezę powinna regularnie badać stężenie tych pierwiastków w organizmie. Do podstawowych objawów metalozy zalicza się bóle brzucha, nudności, krwiomocz i drgawki. Brak leczenia tego schorzenia może doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia organizmu, a nawet śmierci. Oczywiście przed wyrażeniem przez pacjenta zgody na wszczepienie endoprotezy lekarz powinien wszechstronnie wyjaśnić mu przebieg tej operacji oraz poinformować jaki materiał został wykorzystany do produkcji wszczepionego elementu. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy pacjent po operacji zapada na metalozę? Jak dochodzić swoich praw?

Dochodzenie odszkodowania za błąd w sztuce medycznej

Jeżeli u pacjenta po wszczepieniu endoprotezy wystąpiła metolaza należy przede wszystkim sprawdzić z jakiego materiału została wykonana umieszczona w organizmie proteza. Zdarza się, że z różnych względów podczas operacji używa się innych endoprotez niż te, na które zgodę wyraził pacjent. Ustalenie tej okoliczności jest o tyle ważne, iż często producenci odmawiają wypłaty odszkodowania powodując się na fakt dobrowolnego wyrażenia zgody przez pacjenta na wszczepienie metalowej endoprotezy. Jednak sam fakt wyrażenia zgody przez pacjenta nie uwalnia od odpowiedzialności za błąd w sztuce lekarskiej. Analogicznie kształtuje się odpowiedzialność producenta endoprotez. Dlatego wytoczeniem powództwa odszkodowawczego należy określić, czy szkoda została spowodowana nieprawidłowo wykonaną operacją, czy też wadą fabryczną wszczepionej endoprotezy. Poszkodowanemu pacjentowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie, które można dochodzić w postępowaniu cywilnym. Wygranie takiej sprawy nie jest łatwe – wymaga wielu skomplikowanych czynności – jednak warto podjąć wysiłek i dochodzić należnego świadczenia, które pozwoli powrócić poszkodowanemu do normalnego życia.  

(G.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%