Zamknij

ORP Wicher w trójwymiarze

11:00, 05.12.2018 D.D. Aktualizacja: 13:05, 05.12.2018
Skomentuj NMM NMM

Bronił Helu, zagrał w filmie, a od września 1939 roku zbombardowany przez Niemców spoczywa na dnie Bałtyku jako obiekt zabytkowy. Pierwszy polski kontrtorpedowiec ORP "Wicher" ma bogatą historię i od zawsze budził zainteresowanie. Od 2017 roku prace nad „Wichrem” prowadził Dział Digitalizacji NMM i dziś prezentuje niszczyciela w trójwymiarze.

Wicher w 3D to efekt wielomiesięcznej i mozolnej pracy specjalistów z  Działu Digitalizacji oraz nurków-archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w ramach projektu Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Prace nad „Wichrem” rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku, wtedy ekipa NMM przeprowadziła na Zatoce Gdańskiej podwodną dokumentację fotograficzną i fotogrametryczną tego okrętu, co pozwoliło na wykonanie trójwymiarowego modelu wraka. 

–Na wraku zidentyfikowaliśmy kilka charakterystycznych obiektów, m.in. turbiny Parsonsa, skraplacze oraz rury opadowe. Udało nam się też dotrzeć do zdjęć archiwalnych, na których widać moment instalacji tych urządzeń w kadłubie okrętu – mówi dr Tomasz Bednarz.

Podwodna część ORP "Wicher" wciąż spoczywa na dnie Zatoki Gdańskiej w pobliżu falochronu portu helskiego i jest uznana za chroniony obiekt zabytkowy. Wykonanie dokumentacji podwodnej pozwoli na opracowanie trójwymiarowego wyglądu jednostki. Dzięki temu będziemy mogli poznać jak prezentował się pierwszy polski kontrtorpedowiec, znany dziś głównie ze zdjęć.

ORP "Wicher" dołączy do opracowanych już wraków takich jak „Solen”, „Szklany” czy „Głazik” jako eksponat w Wirtualnym Skansenie Wraków.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%